Yıldırım Belediye Meclisi’nin toplantı gündemi ‘rant’

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali başkanlığında başlayan toplantıda başlıca öne çıkan üç önemli gündem maddesi vardı. Birincisi Kentsel Dönüşüm, ikincisi Bursa Uludağ Kültür ve Eğitim Vakfı’nın kullanımında olan mülk ve bir diğeri de Yıldırım Belediyesi Jimnastik Spor Kulübü’ne aktarılacak para.

Eski Belediye başkanı Özgen Keskin’in yürütücülüğünde startı verilen Ankara Yolunun altındaki yedi mahalle için tasarlanan ve Tayyip Erdoğan’ın temelini attığı Kentsel Dönüşüm Projesinin, yine Tayyip Erdoğan tarafından durdurulmasının ardından yeni proje için gözlerin çevrildiği Yıldırım Belediye’sinde meclis toplantısının gündem maddelerinden biri Kentsel Dönüşümdü. AKP’nin Özgen Keskin’in yerine düşündüğü yeni başkan İsmail Hakkı Edebali’nin, kentsel dönüşüm projesini daha ayrıntılı değerlendirmeleri gerektiği ve önceki projede ön görülen mahalle mahalle dönüşümün yerine tüm bölgenin bütünlüklü planlanarak bir kentsel dönüşüm çalışmasının yapılacağını belirtmesinin ardından konu oy birliğiyle imar komisyonuna aktarıldı.

Toplantının bir diğer konusu, 3/7 madde başlığıyla tartışılan, “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün Millet Mahallesi’nde bulunan Huzur Sarayı’nın bir kısmının ücretsiz kurs açmak üzere Bursa Uludağ Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanlığı’na tahsisinin bir yıllık daha sağlanması” konusu idi. AKP Grubu söz konusu alanın başka amaçlarla kullanılmasının daha faydalı olacağı gerekçesiyle tahsisin devam etmemesi yönünde görüş bildirdi. MHP grubu, bu alanda eğitim çalışmaları yapıldığı, bu sebeple de tahsisin devam etmesi gerektiğini ifade etti. CHP Grubunun çekimser oy kullandığı konuda oy çokluğuyla, belediyeye ait olan mülk Bursa Uludağ Kültür ve Eğitim Vakfı’ndan alınmış oldu.

Bahsi geçen madde Fethullah Gülen’le Tayyip Erdoğan’ın kavgasının yerel belediyelere de bir yansıması olarak yorumlandı. Gülen Cemaatiyle ilişkilerini iyi tutan Özgen Keskin’in yeni dönem AKP tarafından aday gösterilmemesi ile başlayan süreç, Cemaat kurumu olarak çalışan Uludağ Eğitim ve Kültür Vakfı’nın belediyece tüm desteklerinin kesilmesi hamleleriyle devam ediyor. Söz konusu vakfın mütevelli heyeti başkanı Hilmi GÜLCEMAL aynı zamanda Bursa Orhangazi Üniversitesi’nin de mütevelli heyeti başkanlığını yapmakta.

Toplantının en çok tartışılan konusu Yıldırım Belediyesi Jimnastik Spor Kulübü’nün belediyeden talep ettiği 630.000 TL’nin kulübe aktarılması oldu. Bir önceki meclis toplantısında, kulübün 700.000 TL’lik isteği 7’mi, 70’mi, 700’mü olduğu tam anlaşılamadığından (Belediye Başkanının ifadeleri) yazım yanlışı vs gibi nedenlerle 70.000 TL olarak kabul edilmiş ve kulübe 70.000 TL ödeme yapılması karara bağlanmıştı. Ancak meblağın 700.000 olduğu, geri kalan 630.000 TL’nin de ödenmesi için konu bu ayki toplantı gündemlerine eklendi. MHP ve CHP grubundan, yardımın nakdi değil ayni yardım şeklinde yapılması (yani nakit para vermektense masrafların bildirilip belediyece ödenmesi), denetimin yapılması, önceki yıllara dair mali tablosunun incelenmesi, meclis tarafından bir komisyon kurularak inceleme yapılması gibi öneriler gerçekleştirildi. Ancak tüm öneriler reddedilerek, madde CHP ve MHP Grubunun ret oylarına karşılık AKP’li vekillerin kabul oylarıyla oy çokluğuyla kabul edildi.

(Haber – Zafer Algül)