Yeşiller ve Sol’dan milletvekillerine yönelik operasyonlara tepki

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, HDP’li milletvekillerine yönelik operasyonlara karşı yaptıkları basın açıklamasıyla tepkilerini ortaya koydu. Gözaltı ve tutuklamaların demokratik siyasete bir darbe olduğunu belirterek, derhal HDP’li milletvekillerinin serbest bırakılmasını talep ettiler.

Açıklamada, “Türkiye, siyasetçilerin, basının kelepçelendiği, demokratik siyasetin, özgürlüklerin, barış ve demokrasi taleplerinin ayaklar altına alınmış olduğu zor bir süreçten geçmektedir. Siyasi iktidar, kendi yoluna engel gördüğü her şeyi yok etmeyi hedefleyerek bir baskı rejimini hızla inşa etmektedir.” denilerek, ülkenin geldiği durumun demokrasiyle bağdaşamayacağı belirtildi.

“Dokunulmazlıkların kaldırılması ile başlayan, Diyarbakır Belediye Eş Başkanları’nın tutuklanması ile devam eden, halkın iradesine dönük bu darbe, 6 milyon insanın oyunu alarak mecliste 3. parti olan HDP Eş Başkanları ve milletvekillerinin gözaltına alınması ile daha da hız kazanmıştır. 15 Temmuz’da kendisine karşı yapılan başarısız darbe girişimi karşısında halkı sokağa çağıran iktidar, tüm muhalif kesimlere ve parlamenter sisteme karşı yaptığı darbede akla, hukuka sığmayacak uygulamalarına devam etmektedir. İktidarın darbe karşıtlığı bir geceye sığdırılmış ve akabinde kendi darbesini güçlendirmek için ülkeyi siyaha boyamaktan imtina etmemiştir. ” şeklinde devam eden açıklamada Yeşiller ve Sol Parti olarak taleplerini sıraladılar:

Toplumda derin kaygıya neden olan bu yaşananların bir an önce sonlandırılması,

  • Halkın iradesinin esas kabul edilerek; HDP milletvekilleri ve seçilmiş belediye yöneticilerinin serbest bırakılması,
  • Siyaset, basın üzerindeki baskı ve zulümden bir an önce vazgeçilmesi,
  • Yaşam hakkının sağlanması,
  • Barış içinde bir gelecek için gerekli bütün adımların atılması,
  • Tüm soruşturmaların şeffaf ve evrensel hukuk kuralları esas alınarak yapılması gerekliliğinin altını bir kez daha çiziyoruz.

BursaMuhalif.com