Yeşiller Sol: Kaosa karşı yaşamı savunmaya devam edeceğiz!

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Bursa İl Örgütü, son günlerde yaşanan bombalı saldırılar ve Rusya Federasyonu Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesiyle derinleşen kaos ortamına ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamada, bu ortamda kimsenin can güvenliğinin kalmadığı belirtilirken, sorumlular istifaya çağrıldı. Açıklama şöyle;

Kaosa Karşı Yaşamı Savunmaya Devam Ediyoruz. 

Yaşadığımız kaos ortamında, hiç kimsenin can güvenliğinin kalmadığının uzunca bir süredir tanığıyız.

Rusya Federasyonu Büyükelçisi Andrey Karlov cinayeti ve saldırganın kimliği nedeni ile bu güven ortamının iktidarın mevcut politikaları ile sağlanamayacağı, saldırının kimden ve nereden geleceğinin belli olmayacağı açıktır.

Olayları bir “lütuf” olarak değerlendirip kendi çıkarları doğrultusunda kullananlar; yaşadığımız bunca acıyı görmezden gelmektedir.

İktidar, içeride ve dışarıda ısrarla sürdürdüğü savaş politikalarından vazgeçmeli, iç ve dış ilişkilerinde barışı esas alan perspektifle bu kaotik ortama son vermelidir.

İşlenen siyasi cinayeti kınıyor; Karlov ailesine ve Rusya Halkına baş sağlığı diliyoruz.

Bugüne kadar yaşadığımız acıların sorumlusu İktidardır.  Mağdur rolü oynamaya son verip, bu sorumlulukla hareket etmesi gerekmektedir.

Katliamlardan oy artırma sonucu çıkaranlar, ölüleri kategorize edenler, ölümü kutsayanlar, barış ve demokrasi diyenleri rehin alanlar, demokratik zeminde siyaset yapanları mesnetsiz, dayanaksız, gerekçesiz keyfi olarak tutuklayanlar, devlet gücünü arkasına alarak binlerce korumayla dolaşıp intikam naraları atanlar, toplumu kamplaştırarak yaşamı güvenliksiz duruma getirenler derhal istifa etmeli ve adalet önünde hesap vermelidir.

Yeşil Sol Parti olarak;

Bir kez daha yaşamdan yana tavır koyuyor ve sorumluları istifaya, ülkede her geçen gün daha da derinleşen karanlık ve umutsuzluğa karşı tüm halkımızı dayanışmaya çağırıyoruz.