‘Yeşil Bursa Kara Bursa olmayacak!’

DOSAB’da yapılması planlanan kömürlü termik santrali Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ÇED olumlu kararı protesto edildi. Protestoya Bursa Halkevleri’nin Panayır Cemevi ile birlikte yürüttüğü ‘Halkevi Yaz Okulu’ öğrencisi çocuklar da katıldı.

dosab

Bugün (13 Ağustos) 14.00’de DOSAB bankalar önünde toplanan DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu üyeleri buradan sanayi bölgesinin yönetim binası önüne yürüdüler. Yeşil Bursa Kara Bursa olmasın diye toplanan termik santral karşıtları, bunun için mücadeleye devam edeceklerini ve santrali yapmayacaklarını bir kez daha DOSAB yönetimine bildirdiler.

DOSAB Yönetim Binası önünde basına açıklama yapan Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy DOSAB ölüm santralinin ÇED raporunun Bursa’da yaşayanların tüm itirazlarına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edildiğini söyledi. ‘Çevre Bakanlığı, Bursa’nın göbeğinde yılda 524 bin ton kömür yakacak bir tesise, bilim insanlarının ve akademik meslek odalarının bütün bilimsel kanıtlarını hiçe sayarak olumlu görüş verdi. Hükümet ve Çevre Bakanlığı bu tutumuyla bir kez daha halkın değil, sermayenin yanında olduğunu ortaya koydu; DOSAB’da bulunan 100 patronun çıkarı için, yüz binlerce yurttaşın sağlığının olumsuz etkilenmesine göz yumdu. Bursa kent merkezine kömürlü termik santral yapılması bir kent cinayetidir. Güzel Bursa’mızın içindeki insanlarla birlikte ölüme gönderilmesidir.’ diye konuşan Aksoy, Bursa’da yaşayanlar olarak kent cinayetine itiraz ettiklerini ifade etti.

Aksoy sözlerini şöyle bitirdi;

‘Yeşilliğiyle anılan Bursa, KaraBursa olarak anılmasın istiyoruz!

Bu cinayete karşı durmak için DOSAB’da Termik Santrala Hayır Platformu olarak, sonuna kadar direneceğiz!

DOSAB Ölüm Santralı yüzünden gebeler etkilenmesin diye direneceğiz!

DOSAB Ölüm Santralı yüzünden çocuklarımız hastalanmasın diye direneceğiz!

DOSAB Ölüm Santralı yüzünden hemşerilerimiz erken ölmesin diye direneceğiz!

Halkız biz; DOSAB Ölüm Santralını yaptırmamak için sonuna kadar direneceğiz!’

Kesinbilgi16.com