Yenişehir’in sulama barajına zehir akıyor

Bursa’nın tarım merkezlerinden Yenişehir İlçesi’nde, 25 köyün sulamasını sağlayacak Boğazköy Barajı’na çevre kirliliği nedeniyle zehir aktığı ve inceleme başlatıldığı iddia edildi. 225 Milyon TL’ye mal olan baraj, 2011′de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılarak su tutmaya başlamıştı. Barajın kısa süre içinde devreye girmeye bekleniyordu.

Ancak bölgede şu an alarm durumu hakim. Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, Boğazköy Barajı suyunun ‘İnegöl’deki arıtma nedeniyle tuzlu aktığını ve bu şekilde tarımda kullanılamayacağını’ söyledi. Aktaş, tuzlu suyla sebze sulanamayacağını ve bu suyun kullanılması halinde, ürün almak bir yana toprağın çoraklaşacağını belirtti.

Nüfusun yüzde 78,7sinin tarımla uğraştığı Yenişehir’deki çiftçilerse, İnegöl Organize Sanayi Bölgesi’nin arıtma tesislerinin yeteri kadar çalıştırılmadığını öne sürdü. Tarlaların bu suyla sulanmasının felaket getireceğini söyleyen üreticiler, kirliliğin Google Earth’ten çekilen fotoğraflarda da görüldüğünü belirtti. Üreticiler, sulama başlamadan önlem alınmasını istedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin sorunun defalarca gündeme getirilmesi üzerine Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne talimat verdiği ve baraj çevresinde inceleme başlatıldığı belirtildi.

(Diken.com.tr)