Yenişehir’de toplu balık ölümleri

Yenişehir ilçesinde OSB’de bulunan Şişe Cam fabrikasının bulunduğu bölgeden geçen derede binlerce balığın ölümüne dair bölge halkı tepkili. Yenişehir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Sadi Aktaş ve bölge halkı, kirliliğe karşı mücadele etmelerine rağmen sonuç alamamalarından yakınıyor

Konuyla ilgili olarak görüşülen Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, yıllardır bunun mücadelesini verdiklerini belirterek ‘Ancak çaresiz kalıyoruz. Gücümüz bir yere kadar. Her yıl defalarca böyle toplu balık ölümleri oluyor. Alınan numunelerden hiçbir netice çıkmıyor. Bu katliama kim dur diyecek? Ölen binlerce balık, bu dereden sulanan sebze ve meyveler, çevreye verdiği dayanılmaz koku… Birileri bu çevre katliamına artık dur demeli’ diye konuştu.

Kocasu yakınlarında tarlası olan halk kirliliğe karşı tepkilerini dile getirerek, ‘Senede en az 10 kez bu manzarayı görüyoruz. Binlerce irili ufaklı balık telef oluyor. Biz tarlalarımızda kokudan duramıyoruz. Hiç kimsenin bir şey yaptığı yok. Artık yeter. Kim bu suyu kirletiyorsa hesabını versin.’ dediler.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünden gelen yetkililer, sudan ve ölen balıklardan aldığı numuneleri Bursa’ya laboratuara göndereceklerini, gelen sonuca göre hareket edeceklerini belirttiler.