Yeni yıl LG’de işçi kıyımıyla başladı

Asgari ücretin 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 1300 TL olacağını kesinleşirken LG Electronics’in Bursa’da bulunan mağaza şubelerindeki 6 çalışanını işten çıkaracağı duyuruldu. 

Şirket yönetimi işten atmaları, “Döviz kurunda yaşanan dalgalanma ve kârın maliyeti karşılayamaması” ile gerekçelendirdi. Oysa aynı LG yönetimi 2015’in üçüncü çeyrek döneminde Beyaz Eşya ve İklimlendirme bölümü’nde gerçekleşen güçlü işletme kârlılığıyla övünmüş, 106.76 milyon dolar kâr elde ettiğini açıklamıştı.

Ayrıca televizyon ve akıllı telefon pazarında LG’nin üçüncü çeyrek dönem satışlarının bir önceki döneme oranla yüzde artarak 12 milyar dolara ulaştığı bilgisini de yönetim paylaşmıştı. Söz konusu satışlardan 251.5 milyon dolarlık kâr elde ettiğini büyük bir övgüyle kamuoyuna duyurmuştu.

6 KİŞİ İLE SINIRLI KALMAYACAK

İşten atmaların ardından Evrensel’e konuşan LG Electronics çalışanları, işten atmaların kendileriyle sınırlı kalmayacağını şu sözlerle ifade etti: “Şirketin kendilerine işten çıkarmayla ilgili verilen bilgide kısım kısım ve toplu işten çıkışların olacağını bildirmesi çıkışların bizlerle sınırlı kalmayacağının itirafıdır”

Şirket tarafından tebliğ edilen bildirimde, “Tanıtımını yaptığınız LG markalı ürünlerin ithal ürünler olması, döviz kurunda yaşanan artış ve bu sebeple artan maliyetler, mağaza karlılıklarının işçilerin maliyetlerini karşılayamaması ve üst işverenden gelen talep doğrultusunda alınan işletmesel karar neticesinde kısım kısım ve toplu olarak işçi çıkarılmasına karar verilmiştir” ifadeleri yer alıyor.

LG çalışanları, mağazalardaki satışların diğer sektörde bulunan firmaların satışlarından daha iyi olduğunu söyleyerek duruma tepki gösterdi.

Kaynak: Evrensel