Vinç cinayetinde sorumlular yine işçiler

Bursa’da şiddetli lodosta yeni yapılan stadyum inşaatının vincinin devrilip, bir kişinin yaşamını yitirdiği olayda fatura işçilere kesildi.

1 Şubat günü Acemler’de inşaatı devam eden Timsah Arena vinci, şiddetli lodosa dayanamayarak İzmir Yolu ve Bursaray hattı üzerine devrilmişti. Devrilen vinç, Bursaray hattını üç gün kullanılamaz hale getirmişti. Seyir halinde bulunan bir taksiye de isabet eden vincin altında kalan taksi şoförü hayatını kaybetmiş ve arka koltuktaki yolcu da ağır şekilde yaralanmıştı.

Yaşanan olayın üzerine Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmada iddianame tamamlandı. Savcılık, olayda sorumlu olarak vinç operatörü Bülent Çelebi(43) ve vinç firması yetkilisi Hamza Aydın’ı(27) kabul etti. Taksirle bir kişinin ölümüne ve bir kişinin yaralanmasına sebep oldukları gerekçesiyle haklarında 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenen tutuksuz haldeki iki çalışanın önümüzdeki günlerde davası görülecek.

Sorumluluk ne Büyükşehir’e ne firmalara, yine işçiye

Yaşanan olaya dair açılan soruşturmada,  stadyum inşaatının idaresini yürüten Büyükşehir Belediyesi’ne,  inşaatı üstlenen Gintaş firmasına ve şantiyenin iş güvenliğini sağlamakla sorumlu firmaya yer verilmedi. Böylece günlerdir süren uyarıları göz ardı eden ve gerekli önlemleri almayan stadyum cinayetinde fatura iki işçiye yıkılmış olacak.