UÜ’de barışa destek veren 3 akademisyene uzaklaştırma

Uludağ Üniversitesi’nde Barış İçin Akademisyenler’in bildirisine imza atan 3 akademisyen hakkında Rektörlük soruşturma başlattı. Akademisyenler soruşturma tamamlanana kadar görevden uzaklaştırıldı.

‘Barış İçin Akademisyenler’ bildirisine imza atan akademisyenleri Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’nun hedef göstermesinin ardından hem Savcılık hem de Rektörlük soruşturmalarıyla akademisyenlere yönelik baskı devam ediyor. Geçtiğimiz hafta imza metnine destek veren Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şule Akköse, Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gökhan Yavuz Demir ve Tarih Bölümü Araştırma Görevlisi Aylin Çakı savcılıkta ifade işlemleri alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

Savcılıktan serbest bırakılan 3 akademisyen bu kez de Rektörlük tarafından başlatılan soruşturma ile karşı karşıya kaldı. Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü konuya dair harekete geçerek akademisyenler hakkında soruşturma başlattı. Rektörlük soruşturma sona erene kadar da akademisyenlerin görevden uzaklaştırılmasına karar verdi.

Başlatılan soruşturmaya dair Rektörlük’ten akademisyenlere gönderilen bildiri şöyle:

“Akademisyen bildirisini imzaladığınız ve bunu kamuoyunda duyurmuş olup, bildirideki ifadeler nedeniyle adı geçenler hakkında soruşturma açılmasına karar verilmiştir. Soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürütülmesi açısından Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim elemanı ve Memurlar Disiplin Yönetmeliğinin 26 ve 27. Maddeleri uyarınca soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılmasının uygun görüldüğüne karar verilmiştir”

Rektörlük, ‘Akademik özgürlük değil’

Barış İçin Akademisyenler Grubu’na yönelik başlatılan linç kampanyasına Uludağ Üniversitesi’de 14 Ocak günü yaptığı açıklamayla akademisyenlerin yanında olmadığını belirten bir açıklamayla katılmıştı. Üniversite Senato’sunca alınan kararla yayınlanan açıklamada şunlara yer verilmişti:

“Ülkemizin birlik ve bütünlüğü, toplumumuzun huzur ve güveni için din, dil ve ırk farkı gözetmeksizin, canlarını ortaya koyan ve hatta bu uğurda gazi ve şehit olan güvenlik kuvvetlerimizin, ülkemizin bazı bölgelerinde yapmış oldukları terör örgütünü etkisizleştirme harekatını, milletimizin fertlerine yapılan zulümmüş gibi göstermeye çalışan bazı akademisyenlerin yayınlamış olduğu bildiriyi akademik özgürlükle alakadar bulmadığımızı; dünyanın hiçbir yerinde vatanın herhangi bir bölgesini ‘kurtarılmış bölge’ ilan etme ve kalkışma girişimini desteklemenin masum bir akademik özgürlük gibi görmenin ve özgür düşünceyle bağdaştırmanın mümkün olmayacağını bildirir, bu gibi girişimleri kabul etmediğimizi, kınadığımızı ve telin ettiğimizi kamuoyuna ilan ederiz.”

BursaMuhalif.com