Uluslararası İşgücü Kanun tasarısına Bursa’dan tepki

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB üyeleri, Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı’nı Bursa’da protesto etti. Heykel Postanesi önünde yapılan eylem sonrasında Başbakan Yıldırım’a faks gönderildi.

13619814_10209978472208346_6095888594211779435_n

Heykel Postanesi önünde yapılan eylemde, “Ülkede işsizlik çok, başka işgücüne ihtiyaç yok” yazılı pankart açıldı.

Eylemde açıklama yapan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Fikri Düşünceli, yarın Meclis’te görüşülmesi beklenen Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı’nın yabancı mühendis ve mimarları TMMOB’a bağlı mühendis ve mimarlardan avantajlı hale getireceğini belirtti. Düşünceli, yasanın lisans eğitimine dayalı meslek alanlarının tümünü kapsadığına da dikkat çekti.

Tasarıyla Türkiye’de çalışacak yabancıların hiçbir denetime ve kurala bağlı olmayacağına işaret eden Düşünceli, “Mühendislik, mimarlık hizmetlerinin kontrolsüz ve denetimsiz bir şekilde, yeterli eğitim ve mesleki deneyimden yoksun yabancılar eliyle yürütülmesinin yaratabileceği faciaların ve yıkımların bedelini yine halkımız ödeyecektir” dedi.

Uluslararası İşgücü Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesini isteyen Düşünceli, “Ülkemiz mühendis, mimar ve şehir plancılarında aranan koşulların, yabancı mühendis, mimarlardan da isteyecek düzenlemeler yapılmalıdır” diye konuştu. Düşünceli, TMMOB’nin 500 bine yakın üyesi ile mühendislik ve mimarlık fakültelerinde öğrenim gören 435 bin öğrencinin hakları ve geleceği için mücadele edeceğini de söyledi.

Açıklamanın ardından Heykel Postanesi’nden Saray kabinesinin Başbakanı Binali Yıldırım’a faks gönderildi, “Diplomalı ve nitelikli işsiz olmak istemiyoruz. İşsiz kalmak, düşük ücretlerle çalışmak istemiyoruz” denildi.

Kaynak: Etha