İşçi Filmleri Festivali Bursa’da barbarlığa karşı direnenlerle perdelerini açtı

Emeğin öyküsünü 11 yıldır beyaz perdede seyircisiyle buluşturan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Bursa ayağı 24 Aralık akşamı Bursa Akademik Odalar Birliği’nde düzenlenen açılış töreniyle başladı. 28 Aralık tarihine kadar sürecek olan festival boyunca 40 film, 13 farklı mekanda Bursalılarla buluşacak. 

‘Barbarlığa Karşı Umut Öyküleri’ temasıyla 2016 yılı boyunca pek çok kentte binlerce kişiye ulaşan festivalin Bursa açılışına ilgi yoğundu. Kokteylle başlayan festival, katliamlarda, iş cinayetlerinde yitirilenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. Bursa’da festival açılışından bir kaç saat önce meydana gelen inşaat göçüğünde ölen işçi de unutulmadı.

Festival komitesi adına konuşan Halkevleri Kültür Sekreteri Volkan Yosunlu, “11 yıldır emeği geçen tüm meslek odalarına, demokratik kitle örgütlerine, sendikalara, Türkiye’nin dört bir yanında perde açmamızı sağlayan bütün gönüllülere teşekkür ederiz. Halkevleri olarak biz bu festivalin ilk başlarında böyle bir ihtiyacın farkındaydık. Bu festival kamerasını, üretimini emeğe döndüren, emeğin sesini perdelere taşıyan bir festival. Bu yüzden fazlaca anlamlı ve bu yüzden bir çok ülkede örneği dahi olmayan, 11 yıldır tüm zorluklara rağmen inatla yürütülen bir festival.” dedi. Yosunlu bu ülkenin ilericileri olarak yaşamı savunmaya devam edeceklerini ve bunu kuru kuruya sözle olmayıp bu gibi festivallerle, direnişin her türlü alanında olduğu gibi sanatta da yürüteceklerini ifade etti.

Festivalin açılış konuşması için Yosunlu’nun ardından kürsüye gelen Nilüfer Belediyesi Başkanı Mustafa Bozbey, “Acıyla, kanla, gözyaşıyla kavrulan bu dönemde umut öykülerine çok daha fazla ihtiyacımız var.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da, dayanışmayla düzenlenen bu festivalle bizleri buluşturan tüm kurumlara teşekkür eder, emeğin hak ettiği karşılığı bulmasını dilerim” diyerek herkesi selamladı.

Kapatılan gazete, televizyon emekçileri de unutulmadı: Gecenin konuğu Gazeteci Banu Güven

2006 yılından bu yana İşçi Filmleri Festivali’nin sıkı bir takipçisi olduğunu belirten Banu Güven, iş cinayetlerini, sağlıklı asgari ücret tartışmalarını yayınlayabilecek gazete sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini söyledi. “Bütün dünyaya bakmak gerekir. Çünkü etrafımızda olanlar da dünyanın farklı yerlerinde olanlardan farksız değil. Bugünlerde gerçekleri göremiyoruz, yeterli bilgiye ulaşamıyoruz. Bu dönemde en iyi yapılacak şey 28 Aralık’a kadar film izlemek. Bu festivaldeki filmler gerçekleri, yaşanmışlıkları anlatıyor. Burada olmaktan çok mutluyum” diye konuştu. Gecede Banu Güven’e günün anısına CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da plaket ve çiçek verdi.

OHAL’le görevinden uzaklaştırılan emekçiler adına konuşan Eğitim Sen üyesi Deniz Atmaca’da yaşanan ihraçların sürpriz olmadığını belirterek, her zaman kardeşlikten, emekten, barıştan, laiklikten yana olduklarını söyledi. Hiçbir zaman mücadeleyi bırakmayacaklarını belirten Atmaca,işlerini geri kazanana kadar haklarının peşinde olacaklarını söyledi.

Festival, 10 Ekim Ankara Katliamı’nı belgeselleştiren Şafak Pavey’in filmi ‘Geride Kalanlar’ filmi ile devam etti. Pavey’in Meclis çalışmaları nedeniyle katılamadığı festival daha sonra Feryal Öney’in türküleriyle sona erdi. Öney ve ekibine Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp plaket ve çiçeklerini takdim etti.

Fotoğraflar: Ömer Gül

BursaMuhalif.com