Uludağ’da taşeron işçileri kadroya almayan Ulcay, İzmir’deki işçileri destekliyor

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde taşeron işçilerin yıllardır süren mücadelesini görmezlikten gelen Yusuf Ulcay İzmir İzelman’daki işçilerin kadroya geçiş zaferini sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımla kutladı.

Ekran Görüntüsü (30)

İzmir Elektrik, Su, Havagazı, Otobüs ve Troleybüs Genel Müdürlüğü(ESHOT)’nde işçilerle aynı işi yapan ancak İzmir Belediyesi’nin taşeron firması olan İZELMAN işçilerinin açtığı davada işçiler kadroya geçme hakkını kazandılar. Yargıtay 7. Dairesi ESHOT’a kadrolu olabilmek için açtıkları muvazaa davası için İZELMAN işçisinin lehinde karar verdi.

İşçilerin taşerona karşı verdiği mücadeleyi kazanmasının ardından Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay bu konuda yapılan haberi kendi sosyal medya hesabından paylaştı. Uludağ Üniversitesi’nde uzun yıllardır taşerona karşı mücadele eden işçilere karşı kazanılmış haklarını vermeyen daha önceki AKP’li rektör Kamil Dilek gibi davranmaya devam Ulcay, yapmış olduğu bu paylaşım ile kendi işçilerine gösterdiği iki yüzlüğü gözler önüne serdi.

2010 Mart ayında İdare mahkemesi Uludağ Üniversitesi’nde taşeron olarak gösterilen işçilerin üniversitenin asıl işçileri olduğunu belirlemişti. Çalışma Bakanlığı iş teftiş kurlu başkanlıkları üniversitede yaptığı denetlemelerle işçilerin hastane kadrosuna alınması yönünde muvazaa kararları vermişti. Ancak tüm bu kararlara rağmen  üniversite yönetimi işçilerin kadroya geçişine izin vermemeyi sürdürüyor. Ulcay ise işçilerinin hakkı olan kadroyu vermemekle birlikte İzmir’de kadroya geçen işçilerin zaferini kutlayarak yıllardır direnen üniversite işçileriyle alay etmeyi sürdürüyor.

Kesinbilgi16.com