Uludağ Üniversitesi’nde akademiye yönelik baskı soruşturmalarla sürüyor

Uludağ Üniversitesi’nde ikinci sıradan Tayyip Erdoğan tarafından atanan Rektör Yusuf Ulcay’ın akademisyenlere yönelik soruşturmalarının ardı arkası kesilmiyor. 

Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şermin Külahoğlu’nun ‘devlet aleyhinde propaganda’ suçlamasıyla karşı karşıya kalması üzerine sendikası Eğitim Sen Bursa Şubesi’nin çağrısıyla Rektörlük önünde düzenlenen destek eylemine katılan 6 akademisyen hakkında soruşturma başlatıldı.

24 Haziran günü Rektörlük binası önünde demokratik kitle örgütleri, eğitim emekçileri, sendikalar ve Bursa Miletvekili Orhan Sarıbal’ın katılım göstererek, üniversitede düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmasından rahatsızlık duyan Rektörlük, eyleme katılan 6 akademisyeni daha soruşturmaların hedefi haline getirdi.

DİHA’da yer alan haberde hakkında soruşturma başlatılan akademisyenlere “Böyle bir gösteriden nasıl haberdar oldunuz?”, “İzinsiz düzenlenen bir gösteriye neden katıldınız?”, “Çalışma sistemini bozduğunuz iddia edilmektedir, bu konuda ne dersiniz?”, “Prof. Dr. Şermin Önder Külahoğlu için neden böyle bir gösteri düzenlenmiştir, sebebini biliyor musunuz?”, “Prof. Dr. Şermin Önder Külahoğlu’nu nereden tanıyorsunuz?” şeklinde soruların yöneltildiği belirtildi.

BursaMuhalif.com