‘Uludağ Milli Parkı’na dokunmayın’

Uludağ’a Dokunma Platformu bugün sabah saatlerinde Milli Park’da yapılmak istenen yapılaşma ve doğa talanına karşı basın açıklaması yaptı. Sarıalan’da toplanan platform üyeleri adına Bursa Barosu Çevre Komisyonu üyesi Av. Eralp Atabek’in okudu basın açıklamasında Milli park ilan edilerek koruma altına alınmış alanların Avrupa’da %11,5, Dünya’da % 6 iken Türkiye’de çok düşük bir oranla % 1 olduğu bilgisi yer aldı. Uludağ’ın, 1961 yılında Milli Park ilan edildiğini, dünyada sadece Uludağ’da bulunan 33 bitki türü ile beraber, 1320 endemik bitki türünün koruma altına alındığını ifade eden Atabek, ‘Ormanları ve su kaynaklarıyla sadece Bursa için değil, tüm güney Marmara için yaşamsal öneme sahip olan Uludağ, sermaye, devlet ve yerel yönetim işbirliğiyle oluşan yapılaşmalardan dolayı her geçen gün Milli Park özelliğini kaybetmektedir.

Uludağ’da endemik bitki türlerinin en yoğun bulunduğu alan üzerine geçmiş dönemde oteller ve kayak pistleri yapıldı. Son dönemde Sarıalan ve Çobankaya’da bölgesinde ağaç kesilerek yapılan bungolovlar, inşaatı başlanan ve yapımı planlanmış sosyal tesisler, kongre merkezleri, spor tesisleri, otoparklar, AVM inşaatları ve en son Yeni Teleferik inşaatı gibi yapılaşmalar; 53 yıl önce devleti yönetenlerin koruma altına aldığı Uludağ’ı, yine devleti yönetenlerin gözden çıkardığını gösteriyor.’ diye konuştu.

Teleferik projesinin ilk ortaya çıktığı 1. Projede istasyon alanlarına çok geniş ticari alanlar içerdiği ve bir milli parkta olmaması gereken otel inşa planı bulunduğu için açtıkları davanın ardından iptal ettirdiklerini bildiren Atabek, Çobankaya bölgesinde inşaasına başlanan bungalovlar için açtıkları davayı da kazanarak iptal ettirdiklerini belirtti.