‘Ülkenin tüm egemen güçleri işçilere karşı hareket halinde’

Renault fabrikasında Birleşik Metal Sendikası’nın Türk Metal’i sıfırlayarak örgütlenmesi, işvereni ve hükümeti rahatsız etti. Birleşik Metal Sendikası’nın fabrika içerisinde uygulamak istediği demokratik temsil aygıtlarını ve işçilerin taleplerini görmezden gelen fabrika yönetimi, bugün 10’a yakın işçiyi işten attı. 

Bursa Muhalif işten atılan arkadaşlarının geri alınmasını talep eden işçilerin Birleşik Metal 5 Mayıs Şubesi önünde direnişinin içinden aktarıyoruz

4-12 vardiyası iptal, Renault önünde çevik kuvvet yığınağı

İşçilerin işten atılması üzerine direnişe geçen Renault işçilerinin üretim yapmayacağını bilen fabrika yönetimi, 4-12 vardiyasını da durdurdu. İşçilerin fabrika önüne yürüyüş yapma ihtimalinden korkan fabrika yönetimi ve hükümet, fabrika önüne çevik kuvvet yığınağı yaptı.

‘Türk Metal’i sıfırladık’

Bursa Muhalif’e konuşan Disk Birleşik Metal uzmanlarından Mustafa Şen, Türk Metal Sendikası’nın kağıt üzerinde olduğunu ve içinin tamamen boşaldığını, artık Renault fabrikasında işçilerin kendi sendikası Birleşik Metal Sendikası olduğunu belirtti. Fabrika içerisinde Türk Metal’in temsiliyetinin kalmadığını ifade eden Şen, yeni bir temsil aygıtı için seçim yapmak istediklerini fakat hem fabrika yönetiminin hem de hükümetin bu konuda tek bir cephe alarak işçilerin karar verme mekanizması kurmalarına engel olduklarını belirtti ve işten atılan işçiler geri alınana kadar mücadele edeceklerini bildirdi.

Renault işçisi fabrikasına yürüdü, polis barikat kurdu! Haberi için tıklayın…

BursaMuhalif.com