“Türkiye Adaletini Arıyor” yürüyüşü başladı

Avukatların adliye binalarında şiddete uğradığı, hukuka iktidar müdahalesinin her gün belirginleştiği dönemde, “Türkiye Adaletini Arıyor” yürüyüşü bugün(5 Nisan) Bursa’dan başladı.

01-_DSC0063

Türkiye Barolar Birliği, Yargıçlar ve Savcılar Birliği ve Yargıçlar Sendikası’nın birlikte düzenlediği “Türkiye Adaletini Arıyor” yürüyüşü 5 Nisan Avukatlar Günü’nde Bursa Adliyesi önünde buluşmayla başladı. 40’a yakın Baro’dan avukatın katıldığı yürüyüş Adliye önünden başlayarak Kent Meydanı’nda miting alanına girilmesiyle son buldu.

2 bin kadar avukatın katıldığı mitingde taşınan pankartlarla, iç güvenlik yasasına, hukuka ve mesleklerine yönelik saldırılara dikkat çeken avukatlar, polis kontrolü noktalarından geçerken de üstlerini aratmadılar.

Mitingde ilk konuşmayı yapan TBB Başkanı Metin Feyizoğlu, avukatların üstlerinin aranmasına dair şunları söyledi: “Bizim itirazımız, yurttaşımızın hakkının gasp edilmek istenmesinedir. Biz, çantamızda kendi özelimizi değil, yurttaşımızın gizini, sırrını, namusunu taşırız. Bizim itirazımız bundandır. Avukatın sistemden çıkarıldığı bir yerde yurttaş kul, köle olur.”

Feyizoğlu, “Türkiye Barolar Birliği’ni kapatmaya sizin gücünüz yetmez. Biz sizi kapatırız. Davası için canını ortaya koyanların önünde hiç kimse duramaz. Özgürlük, en sonunda kazanacaktır.” diyerek de AKP’li Bekir Bozdağ’a göndermede bulundu.

Türkiye bugün hukuk devletinin gerisinde kanun devleti bile değil!

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal’da Türkiye’de Anayasa’nın askıya alındığını ve anayasal rejime sivil darbenin yapıldığını belirterek, Türkiye’de kendisi dahil hiç kimsenin hukuk güvencesinin olmadığını ifade etti. “Avrupa’nın en büyük adliyesi diye övünülen yerde çevik kuvvet avukatlara saldırıyorsa geldiğimiz nokta bellidir. Hukuk devleti önemli kavram. Ama bugün Türkiye, hukuk devletinin gerisinde kanun devleti olmaktan dahi çıkmıştır. İçişleri Bakanı çıkıp ‘Ben bu Anayasa’yı tanımıyorum’ diyorsa, kimse bana hukuktan bahsetmesin.” dedi.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği Başkanı Murat Arslan ise, son dönemde çıkarılan yasalarla yargının baskı altına alındığını ve iktidarın istediği gibi şekle sokabildiğini söyledi. Hukuk devletinin rafa kaldırılarak, savunmanın çökertilmek istendiğini dile getiren Arslan’dan sonra Bursa Baro Başkanı Ekrem Demiröz kürsüye çıktı.

Demiröz “Çocuklarımızın geleceği için sadece haksızlığa uğradığımızda, hakkımızı alabileceğimiz güvenilir bir yargı istiyorsak, bunu biz mücadele etmedikçe kimse bize vermeyecek. Halkın gerçek gücüyle biz bunu yapabiliriz.” dedi.

Konuşmaların sonrasında miting Moğollar’ın konseriyle devam etti. Bursa’da başlayan yürüyüş 11 Nisan günü İzmir’de sona erecek.