Türk Metal’in metal işçilerine sopalı saldırısının davası başladı

Bursa’da Türk Metal yöneticilerinin metal işçilerine yönelik sopalı saldırıya ilişkin işçilerin açmış olduğu davanın ilk duruşması bugün Bursa Adliyesi’nde görüldü. Renault, Mako ve Coşkunöz işçilerine destek için davaya DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası yöneticileri de izleyici olarak katıldı.

P1040243

Metal direnişinden önce işçileri her türlü yolla bastırmak isteyen Türk Metal yöneticileri 5 Mayıs 2015 günü Bursa Organize Sanayi’de vardiya çıkışı bir araya gelen Renault, Mako ve Coşkunöz işçilerine saldırmıştı. Ellerindeki sopalarla Türk Metal’den istifa etmek isteyen işçilere yönelik saldırı sonrasında yaralı işçilerden bazıları hastaneye kaldırılmıştı.

P1040247

Saldırı sonrasında işçilerin Türk Metal yöneticileri hakkında şikayetçi olmaları üzerine açılan davanın ilk duruşması bugün Bursa Adliyesi’nde görüldü. Davaya saldırıda mağdur edilen işçilerle birlikte Birleşik Metal yöneticileri de katıldı.

Duruşma sonrasında Birleşik Metal İş Bursa Şube Başkanı Ayhan Ekinci adliye önünde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Fabrikalarda antidemokratik çalışma koşullarına karşı çıkan arkadaşlarımız işverenler tarafından işten atılmakta, yetmediğinde de bu çete mensupları tarafından şiddete maruz kalmaktadır. Ülkemizin en önemli sanayi kenti olan Bursa’da Renault işçileri ve Birleşik Metal Sendikası olarak soruyoruz: Arkadaşlarımız 5 Mayıs günü en doğal sendika seçme hakkını kullanırken, şiddete uğrayan işçilere devletin sahip çıkması gerekmez mi? İşçilerin sendika seçme hakkı, analarının ak sütü gibi helaldir. Renault işvereni, Fransız ve yerli sermaye birlikteliğiyle yıllardır bu ülkede üretim yapıyor, satış yapıyor, kârlarını elde ediyorlar. Onların bu ülkede sanayicilik yapmak nasıl haklarıysa, Renault işçilerinin istediği sendikayı seçmek de en doğal haklarıdır. Onları işten atmaya kalkalarak, baskı yaparak işçileri yıldırmaya kimsenin gücü yetmez. Bu saatten sonra Bursa’daki işçiler olarak bu tür zorbalıklara prim ve fırsat vermeyeceğiz.” 

Davada henüz bir karar çıkmazken, 17 Şubat 2016’ya ertelendi.

Sol.org – BursaMuhalif.com