Tophane EML’den öğrenci soygunu

Özel okullarda okuyan öğrenciler için devlet desteğini esirgemeyen eğitim anlayışı devlet okullarında öğrencileri işçi, velileri müşteri haline getiriyor. Tophane Endüstri Meslek Lisesi’nde kurulacak turnikeler için öğrenciler bağış yapmaya zorlanıyor.

Bursa’da bulunan Tophane Endüstri Meslek Lisesi başta metal fabrikaları olmak üzere birçok iş koluna işçi yetiştirirken bir yandan da öğrencileri soyma peşinde. Staj adı altında sömürülen öğrenciler okulun giriş ve çıkışları kontrol altına almak için yerleştirdiği turnikeler için öğrencilerden 100 lira bağış istedi. 4 bin öğrencinin öğrenim gördüğü lisede öğrenciler alan seçimi, dal seçimi, staj dosyası için ayrı ayrı 100 lira verirken şimdi de turnikeler için 100 lira kart parası verecek.

Bu parayla tüm Bursa’ya turnike yapılır

Konuyla ilgili görüştüğümüz öğrenciler; “Okul yönetimi her fırsatta bizleri soyuyor. Her sene bir şey çıkarıp yok o parası yok bu parası diyerek para topluyorlar. Şimdi turnikeler için 100 lira istiyorlar. Okulda toplam 4 bin öğrenci var bu kadar parayı ne yapacaklar. Turnike masrafları için alıyorlarsa bu topladıkları parayla değil Tophane Meslek Lisesinin tüm Bursa’nın okullarına turnike yaparlar. Zaten bizlerden dal seçimi, alan seçimi, staj dosyası adı altında binlerce lira topluyorlar. Dal seçimi için bir A4 kağıdı veriyorlar onun için 100 lira alıyorlar. Sanki altın satın alıyoruz” diyerek duruma tepki gösterdi.

Para yetmezse okulda staj yaparsınız

Okul yönetimin kendilerine sizlerin staj yerlerinizi biz ayarlıyoruz, para kazanıyorsunuz vereceğiniz parayı bir kereye mahsus vereceksiniz. Vermeyecekseniz stajınızı bulmayız okulda yaparsınız diyerek tehdit ettiğini söyleyen öğrenciler; “Sanki özel okulda okuyoruz. Burası devlet okulu değil mi. Okul yönetimi bizlerin stajda kazandığı paralara göz dikmiş durumda. Sanki stajda yan gelip yatıyoruz. Bir işçi gibi 10 saat çalışıyoruz ve aldığımız para 300-400 lirayı geçmiyor. Oda yol, yemek derken bitiyor. Şimdi bu parayı vermezseniz stajı okulda yaparsınız diyerek bizleri para vermeye mecbur kılmak istiyorlar. Her fırsatta bizden para istiyorlar ama biz bu parayı vermeyi kabul etmiyoruz” dediler.

Kaynak: Evrensel, BursaMuhalif.com