Temiz bir hava için sahte akaryakıta karşı imza kampanyası

Bursa’nın her geçen gün kirlenen havasına karşı halk yaşanabilir bir şehir talebiyle özel halk otobüslerinde kullanılan sahte akaryakıta karşı imza kampanyası başlattı.

Şehir içi ulaşımda besleme hatlar olarak da bilinen Özel Halk Otobüsleri’nde yakı olarak kullanılan ‘10 numara yağ’a karşı, Bursalılar Change.org’da Büyükşehir’in bu konuya müdahale etmesi için bir kampanya başlattı. Bursa hava kalitesinin her gün düştüğü ve yeni termik santral projesi, çimento fabrikaları gibi yapılaşmalarla neredeyse nefes alınamaz bir kente dönüştürülmeye çalışıldığı şu günlerde Bursa halkı “Özel Halk Otobüsleri’nin yakıtlarıyla zehirlenmek istemiyoruz” diyerek imza kampanasına destek bekliyor.

10 numara yağ nedir?

10 numara yağ Madeni yağlar, bitkisel ve baz yağların içine solvent karıştırılarak elde edilen sahte akaryakıttır. Bu sahte akaryakıt havaya, suya ve toprağa karışarak Kalıcı Organik Kirleticiler ve Ağır Metaller sayesinde canlı yaşamı için büyük tehdit oluşturmaktadır. Bu toksinler bedene girdiklerinde vücutta birikir ve bir daha dışarı atılamaz. Bu zehirli kimyasallar, kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorununun oluşmasına sebep oluşturur.

Bursa’da 355’ten fazla şehir içi ulaşım aracının da kullandığı 10 numara yağ, simsiyah bir egzoz ile havaya karışmaktadır. Bursalıların açtığı imza kampanyası ile Büyükşehir’in, Bursa Valiliği’nin ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün bu konuyu derhal gündemlerine alması için tüm Bursa halkının imza kampanyasına destek olması bekleniyor.

İmza kampanyasına ulaşmak için tıklayınız!