Teleferik A.Ş’nin sıkıştırdığı trafiğin suçu Dedeler Parkı’na yükleniyor

Teleferik’teki Dedeler Parkı’nın yıkımı için Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nden imar planı değişikliği kararı çıktı. Büyükşehir’in yaptığı plan değişikliğine karşı Bursa Barosu ve DOĞADER itiraz davası açmaya hazırlanıyor.

11720503_10153393125067270_1651727586_n

2014 Aralık ayında Teleferik Dedeler Parkı’na kavşak inşaatı için giren iş makinelerine direnen DOĞADER, Halkevi üyeleri ve bölge halkı parkın yıkımını durdurmuşlardı. Parkta fiili olarak çalışmayı durduranlar, Bursa Barosu avukatlarıyla da mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıkarmıştı.

Plana aykırı olduğu gerekçesiyle çıkarılan yürütmeyi durdurma kararını ortadan kaldırmak için Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı toplantısında kavşak yapımı için gerekli kararı çıkardı. Çıkarılan karar gereğince parkı yıkarak yerine kavşak inşa edilecek.

Teleferik bölgesindeki her şey Teleferik A.Ş için

Parkı bölgedeki trafik sıkışıklığı ve otopark sorunu için bahane ederek yıkmaya çalışan Büyükşehir bölgeyi Teleferik AŞ.’nin rantsal amaçları için hazırlıyor. Yeni Teleferik Hattı Projesiyle 2011 yılından bu yana bölgede pek çok kamusal alan yapılan plan değişiklikleriyle bir bir Teleferik A.Ş’ye devrediliyor. Bölgede neredeyse hemen hemen her yer Teleferik A.Ş’nin kullanımına sunuluyor.

Yeni teleferik inşaatı için yapılan plan değişikliği ile eski teleferik istasyonu yanındaki halka açık, ücretsiz 100 araçlık otopark ve otoparkın çevresindeki yaklaşık 200 metrelik halka açık kamu yolu, Bursa Teleferik AŞ’ye tahsis edilmiş durumda. İnşaatın tamamlanmasıyla otopark ve yolların etrafına çevrilen tel örgülerle alan Teleferik A.Ş tarafından ücretli hale getirildiği için Teleferik Bölgesi’ne gelenler otopark sorunu yaşıyor. Ücretli otoparka girmek istemeyenler ise bölgedeki mahalle aralarına, cadde kenarlarına arabalarını park ediyor. Bu durum ise Büyükşehir’in ortaya attığı trafik sıkışıklığını oluşturuyor.

11120928_10153393124822270_383048545_n

Büyükşehir yanlıştan dönmek yerine halka ait bir alanı gasp ediyor

Kesinbilgi16’ya konuşan DOĞADER Genel Sekreteri Caner Gökbayrak ise Büyükşehir’in trafiği bahane ederek parkı ortadan kaldırma çalışmasının altında Teleferik A.Ş’ye yeni bir kullanım alanı sunmak olduğunu söyledi. “Bursa Büyükşehir Belediyesi bu durumdan kendine ders çıkartıp daha önce Bursa Teleferik AŞ’ye devrettiği otopark alanı ve yollar için yeni bir plan değişikliği yaparak yeniden halka açık ücretsiz duruma getirebilir. Böyle yaparsa halk için çalışmış ve halk için proje üretmiş olur. Ancak Bursa Büyükşehir Belediyesi yaptığı yanlıştan dönmek yerine halka ait bir alanı, Dedeler Parkını halktan gasp ederek sözde bir iyileştirme çalışması yaparken, gerçekte işbirliği içinde olduğu Bursa Teleferik AŞ’ye yeni otopark ve kullanım alanı açmak istemektedir. ” diye konuşan Gökbayrak Büyükşehir’in Teleferik A.Ş ile işbirliği içinde olduğunu belirtti.

Caner Gökbayrak aldıkları duyuma göre Dedeler Parkı’nın teleferik istasyonunun önünü kapadığı için Teleferik A.Ş tarafından istenmediği yönünde iddialar olduğunu da söyledi. Gökbayrak, Teleferik bölgesindeki sıkışıklığın sebebinin park olmadığını, Teleferik A.Ş’ye devredilen ücretli otoparkın  buna yol açtığını belirterek, belediyenin bu yanlıştan vazgeçmesini istediklerini belirtti.

Önümüzdeki günlerde iş makinelerinin yapmış olduğu yıkımla baş başa kalan parkı halkın kullanımına açmayı hedefleyen DOĞADER ve Bursa Barosu yapılan plan değişikliği için itiraz davası açarak, parkın yıkımının önüne geçmeye çalışıyor.