Tel Abyad’a 3 ayrı bombalı saldırı girişimi

Urfa Akçakale’nin hemen karşısında yer alan ve YPG kontrolünde bulunan Suriye’nin Tel Abyad kentine IŞİD çeteleri tarafından 3 ayrı bombalı saldırı girişiminde bulunuldu

tel-abyad-bombalı-saldiri-girisimi

YPG/YPJ güçleri ve Burkan El Fırat’ın (YPG’nin, ÖSO ve diğer ‘muhalif’ gruplar ile ittifakıyla Fırat bölgesinde oluşturulan ortak güç) güçlerinin denetimindeki Tel Abyad’da (Girê Spî) art arda 3 şiddetli patlama meydana geldi.

Hawar Haber Ajansı (ANHA) muhabiri Şilan Mihemed, IŞİD çetelerinin bugün Tel Abyad’a yönelik iki ayrı köyden bomba yüklü 2 motosiklet ve iki minibüs ile saldırı girişiminde bulunduğunu bildirdi.

ANHA haberine göre, saat 13.43 dolaylarında Tel Abyad’ın 3 km güneydoğusunda yer alan Cedlê köyünden bomba yüklü 2 motosiklet ve içinde 8 çetecinin bulunduğu bir minibüs ile intihar saldırısı düzenlemek üzere Tel Abyad’a doğru ilerleyen IŞİD çeteleri, kent girişine yakın bir yerde asayiş ve YPG güçleri tarafından fark edildi. Bomba yüklü araçları yaylım ateşine tutan YPG ve asayiş güçleri, bir motosiklet ile minibüsü içindeki çetelerle birlikte infilak ettirerek patlattı. Bir motosiklet ise olay yerine yaklaşamadan geri kaçtı.

Yaklaşık 15 dakika sonra saat 14.00 dolaylarında ise ikinci bir saldırı girişiminin olduğu bölgede bir minibüs YPG ve asayiş güçlerince imha edildi.

Bu patlamanın da, Tel Abyad’ın güneydoğusunda yer alan Taşbaş köyü istikametinden gelen bomba yüklü bir minibüsün, asayiş ve YPG güçleri tarafından fark edilerek imha edilmesi sonucunda gerçekleştiği öğrenildi.

İmha edilen ikinci minibüs içindeki çeteci sayısı hakkında bilgi edinilemedi.

Tel Abyad asayiş yetkilileri, YPG güçlerinin de desteğiyle bombalı araçlarla düzenlenmek istenen saldırı girişimlerinin boşa çıkarıldığını ve herhangi bir sivilin patlamalardan zarar görmesinin engellendiğini bildirdi.

Kaynak: ANHA, Sendika.org