Tecavüzden yargılanan avukata Bursa Barosu’ndan tedbir amaçlı yasak

Bursa’da yanına iş görüşmesi için gelen sekreterine tecavüz ettiği iddia edilen Bursa Barosu’na bağlı avukat Ö.Ç hakkında Barolar Birliği ‘tedbiren işten yasaklama’ kararı verdi.

Bursa’da daha önce AKP Osmangazi İlçe Başkan Yardımcılığı yapan Bursa Barosu’na bağlı avukat Ö.Ç’nin iş görüşmesi için bürosuna gelen kadına tecavüz ettiği iddiasıyla açılan dava Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam ediyor. Mağdur C.Ç’nin Ö.Ç hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine Bursa Barosu avukat hakkında disiplin soruşturması başlatmıştı. Ancak ceza davası olduğu gerekçesiyle Ö.Ç hakkında verilecek karar için dosya askıya alınarak, mahkemenin sonlandırılması beklenilmişti.

Ancak, Ö.Ç’nin ve babasının genç kadının davadan çekilmesi için kadının ailesi ve avukatı Nevin Canbaz’a yönelik yapmış olduğu tehditler ve silahlı saldırılar sonrasında Bursa Barosu konuyla ilgili harekete geçti. Bursa Barosu Yönetim Kurulu oybirliği ile alınan kararla avukat Ö.Ç hakkında tedbir istemi ile Bursa Barosu Disiplin Kuruluna başvuruda bulundu.

Bursa Barosu Disiplin Kurulu, olay avukatlık mesleği ile ilgili değil!

Yapılan başvuruyu Bursa Barosu Disiplin Kurulu “avukatlık mesleği ile ilgisi olmayan bir olay ” olduğu gerekçesiyle, Bursa Barosu’nun talebini reddetti. Disiplin Kurulu’nun taleplerini reddetmesine itiraz eden Bursa Barosu Yönetim Kurulu kararı Türkiye Barolar Birliği’ne taşıdı. Bursa Barosu’nun Ö.Ç hakkında ‘tedbiren işten yasaklanması’nı yerinde bulan Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu “Hakkında meslekten çıkarma cezasını gerektirebilecek mahiyette bir işten dolayı kovuşturma yapılmakta olan avukat disiplin kurulu kararıyla, tedbir mahiyetinde işten yasaklanabilir.” gerekçesiyle avukat Ö.Ç hakkında tedbir uygulama kararı verdi.

Tedbir mahiyetiyle işten yasaklanan Ö.Ç hakkında alınan karar ile, Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava sonuçlanana kadar mesleğini icra edemeyecek. Ö.Ç her ne kadar Barolar Birliği’nin kararına itiraz etse de itiraz sürecinse uygulama hakkında yeni bir karar verilene kadar uygulama yürürlükte kalacak.

BursaMuhalif.com