Tazminatlarını alamayınca patronu rehin aldılar

Bursa’da 7 ay önce kapanan fabrikadan tazminatlarını alamayan işçiler patronu rehin aldılar. Fabrikanın iki giriş-çıkışını da kapatan işçiler tazminatlarını elde edene kadar patronu serbest bırakmayacaklarını belirttiler.

tazminatlarini-alamayan-isciler-fabrikayi-isgal-ettida28418269b219bd5e18

Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Teknik 20 adlı fabrika 7 ay önce fabrikanın sahipleri tarafından kapatıldı. 130 işçinin çalıştığı fabrikanın satılması sonrasında tazminatlarını alamayan işçiler 7 ay boyunca sürdürülen görüşmelerin de sonuç vermemesi sonucunda eski patronlarını rehin aldı.

Türk-Metal Sendikası’na bağlı işçiler sendikaları aracılığıyla yaptıkları görüşmeler sonrasında fabrikadan bugün(1 Eylül) için tazminatlarının taraflarına ödeneceği sözünü aldılar. Bugün işyeri önüne gelen işçilere herhangi bir ödemenin yapılmaması üzerine 100’e yakın işçi fabrika giriş-çıkışlarını tutarak eski patronlarını rehin aldı. İşçiler haklarını alana kadar fabrikanın önünden ayrılmayacaklarını ve eski patronlarını serbest bırakmayacaklarını belirtti.

Türk-Metal Sendikası Osmangazi Şube Başkanı İsmail Cirit, işçiler adına yaptığı konuşmasında 7 Mart tarihinde burada çalışan arkadaşlarının iş haklarının fesh olduğunu, 7 Mart tarihinden itibaren ise sürekli ‘Önümüzde ki ay vereceğiz’ diyerek bu zamana kadar oyalandıklarını belirtti. Makinelerin satılıp paraların ödeneceği sözlerinin tutulmadığını, ardından fabrikanın satılarak tazminatların ödeneceği sözünü veren fabrikanın 3 ortağının yine sözlerini yerine getirmediğini söyledi. Hatta 1 Ağustos’ta gerçekleşen fabrikanın satışından bile haberdar olmadıklarını en sonunda geçen hafta yapılan görüşme sonunda bugün için söz aldıklarını ama halen bir sonuç alamadıklarını dile getirdi.

’26 yıldır burada çalışıyorum, 100 bin liraya yakın tazminatım var’

Fabrika işçilerinden Ali Kaya yaptığı açıklamada, 26 yıldır aynı iş yerinde çalıştığını ve 100 bin liraya yakın tazminatını alamadığını belirterek, “Fabrika kapandığından bu yana çalışmıyorum. Güçlükle geçiniyorum. Okullar açıldı, masraflar arttı. Biz buraya kanundan doğan hakkımız olanı almaya geldik. İşveren bırakın ödeme yapmayı, bize yazılı bir teminat bile vermedi. Hakkımızı almadan gitmeyeceğiz, gerekirse sabaha kadar bekleyeceğiz” diye konuştu.

İşçilerin tazminat alacağının 1 milyon 900 bin lira civarında olduğu belirtildi. Ayrıca, fabrikadan çıkışlarına izin verilmediği için içeride bekleyen işyeri sahipleri de, basın mensuplarının konuyla ilgili görüşme talebini geri çevirdi. İşçiler eylemlerini fabrika önünde sürdürüyor.