Tarihi Atatürk Stadı’nın yıkımı için hazırlıklar başladı

Kentine sahip çıkanlar tarafından verilen mücadele sonuç verdi. Tarihi Bursa Atatürk Stadyumu’nun şeref tribünü dışındaki alanların yıkımı için geçtiğimiz hafta ihale tamamlandı. Stadın koltukları ise ilçelerdeki stadlarda kullanılmak üzere yola çıktı.

Atatürk stadı

Timsah Arena’nın kullanıma açılmasının ardından Bursa’da Atatürk’ün de açılması için desteklediği tarihi Atatürk Stadyumu’nun yıkım ihalesi sonuçlandı. Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Bursa Barosu ve BASKOD(Bursa Atatürk Stadyumunu Koruma ve Yaşatma Derneği) stadın tamamının yıkılmasını öngören projeye karşı açtıkları davada İdar Mahkemesi Büyükşehir’in yıkım kararını iptal etti. Bunun üzerine Büyükşehir stadyumun şeref tribününü ve yeşilliğini koruma kararı almak zorunda kaldı.

Tarihi Stad nasıl kalacak?

Atatürk Stadı’nın son durumu ile ilgili 2016 Ağustos ayında açıklamada bulunan Recep Altepe, “Özellikle kapalı tribün kısmı kalacak. Diğer tribünlerin de sadece üstte kalan kısımları yıkılacak. Böylelikle 15 bine yakın insanın oturabileceği amfi tiyatro şeklinde tribünü olan, aynı zamanda Bursaspor’un hatırası olarak saha ile birlikte stat da yaşatılmış olacak. Bu alanda hem sportif aktiviteler yapılabilecek hem de bayramlarda törenler, şenlikler, festivaller ve çevresiyle birlikte yüzbinlerin toplandığı mitingler yapılabilecek. Bursa ayrıcalıklı meydan, yaşam alanı kazanırken, Atatürk Stadı’nın tüm izleri de yaşatılacak” şeklinde konuşmuştu.

“Sürecin takipçisiyiz”

Stadın korunmasının sevindirici olduğunu belirten BASKOD Başkanı Ali Küçüksarı, kentine sahip çıkanlar olarak bundan sonra da yıkım sürecini takip edeceklerini belirtti. Küçüksarı, “Buraya dozer ve greyder girerse biz bunların önünde yatarız’ diye biz o sözümüzü unutmadık umarız tarihi tribün ve yeşil sahaya dokunmazlar ve böylece Bursa’ya bir yeşil alan kazandırılmış olur bu da bizi ve Bursalıları mutlu eder.” şeklinde sürecin takipçisi olacaklarının altını çizdi.

Kaynak: DHA, BursaMuhalif.com