Suruç’taki katliamı protesto edenlere polis saldırdı! Gözaltılar serbest

Bursa Savaş Karşıtı Platform bugün Suruç’taki katliamı protesto etmek için Fomara Meydanı’nda toplandı. Yapılan basın açıklamasının ardından HDP il binasına yürüyen yurttaşlara polis müdahale etti. 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar 00.00 sularında serbest bırakıldı.
11720903_955941137795817_639392408_o

Suruç Katliamı’nı protesto etmek için HDP İl Örgütü ve Bursa Savaş Karşıtı Platformun çağrısıyla Fomara Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce yurttaş basın açıklaması gerçekleştirdi.  Basın açıklaması okunurken ırkçı bir grubun provokasyonu sonucu yurttaşlarla polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” ve “Suruç’un hesabı sorulacak” sloganlarıyla devam eden eylemde HDP Bursa Milletvekili Asiye Kolçak ve CHP Bursa Milletvekilleri konuşmalar yaparak katliamı kınadılar.

Fomara Meydanı’nda basına açıklama yapan Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şube Başkanı Av. Umut Beyaz ‘Saldırı, gençlerimizin bedenlerine değil, insanlığa, barışa, kardeşliğe ve bir arada yaşam iradesine karşı yapılmış insanlık dışı bir katliamdır. Bu iğrenç saldırıları, doğrudan veya dolaylı olarak destekleyen tüm zihniyetleri kınıyor ve lanetliyoruz.’ diye konuştu. Suruç’ta ve Kobane’de yaşanan patlamaların orada barış için, insanlığın yeniden inşaası için bir araya gelmiş gençlerin bedenlerine değil, insanlığa, barışa, kardeşliğe ve bir arada yaşam iradesine karşı yapılmış insanlık dışı bir katliam olduğuna dikkat çeken Beyaz sözlerine şöyle devam etti:

IŞİD çetelerine tırlarla mühimmat taşırken suçüstü yakalananlar, IŞİD çetelerine sınırımızda geçiş önceliği tanıyanlar, dün Şemdinli’de, Sivas’ta, Roboski’de, Diyarbakır’da nasıl ki yakalandılarsa bugün de tüm çıplaklığıyla gözlerimizin önünde ve suçüstü yakalanmışlardır.

AKP faşizminin dün desteklemekten kaçınmadığı IŞİD ve benzeri çeteler bugün artık sadece Suriye ve Irak sınırında değil ülkemiz sınırları içerisinde de katliamlarına başlamıştır. Yakın tarihte Reyhanlı’da , Diyarbakır’da yaşananlar yine aynı aktörleri işaret etmektedir.

Basın açıklamasının ardından HDP İl Binası’na yürüyen HDP’lilerle provokasyon yapan bir sivil polis tartışma yaşandı. Tartışmanın ardından çıkan arbedede çevik kuvvet ve sivil polisler yurttaşlara tekmelerle ve joplarla saldırdılar. Arbede sonucunda 3 kişi gözaltına alındı. HDP Bursa Milletvekili Asiye Kolçak ve HDP’liler gözaltıları prtoesto etmek için HDP il binası önündeki yolu trafiğe kapatarak oturma eylemine başladılar. Yapılan görüşmelerin ardından gözaltına alınanların serbest bırakılacakları sözü alındı ve 00.00 sularında gözaltına alınan 3 kişi de serbest bırakıldı.

(Ömer Gül – Kesinbilgi16)