Sulama borcu olan köylülere hapis şoku

Yaklaşık 10 yıldır üretim maliyetleri düştüğü için Sulama Birlikleri’ne borçlarını ödeyemeyen Karacabey ve Kemalpaşa’lı köylüler hapisle karşı karşıya.  Orman ve Su İşleri’ne bağlanan sulama birliklerine bağlı köylüler, faizlerin silinmesi için 200’ün üzerinde haneden imza toplayıp, bakanlığa ve ilgili müdürlüklere göndermelerine rağmen hiçbir sonuç alamadılar.

Karacabey Sultaniye Köyü’nden Esat Küçük

Yüklü miktarda borcu olan Karacabey Sultaniye Köyünde sebzecilik yapan Esat Küçük Kesinbilgi16.com’un sorularını yanıtladı. Karacabey’de 13 köyden 230 imza topladıklarını söyleyen Küçük, topladıkları imzaları Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na gönderdiklerini ve her birinin bir diğerine yönlendirdiğini ifade etti. Bir yetkilinin muhalefet parti milletvekillerinin durumu Meclis’te gündeme getirebileceğini söylediğini ve CHP Milletvekili İlhan Demiröz’ün durumla ilgilendiğini belirten Esat Küçük, köylünün bu borçları bu şekilde ödemesinin imkansız olduğunu bildirdi. Zaten köylünün ürettiği ürünün maliyetini bile zor karşıladığını söyleyen Küçük, üretilen ürünün parasını Kasım-Aralık’tan önce alamadıklarını, yaz aylarında kullandıkları suyun parasını ödeyemedikleri için çok yüksek faiz bindirildiğini ifade etti.

3 Bin liralık borç 15 bin lira oldu

3-15 bin lira arasında borçlandırılan köylünün talebinin, faizlerin silinmesi ve ana paranın da taksitlendirilmesi olduğunu dile getiren Küçük, 3 bin lira ana borcu olan kişiden faiziyle 15 bin lira istendiğini belirtti. En az 1000 kişi olmak üzere toplamda 2600 borç dosyasının bulunduğunu söyleyen Küçük, bazı köylerde taahütte bulunduğu halde borcu ödemediği için tutuklanıp hapse gönderilenlerin olduğunu sözlerine ekledi.

36 milyar’ın 9 Milyar’ı devletten

Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ertuğrul Aksoy
Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ertuğrul Aksoy

Konuyla ilgili Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ertuğrul Aksoy,

yüzey sulama kullanan üreticilerin sulama birlikleri üzerinden borçlandırıldıklarını, temel sorunun girdi maliyetlerinin çok yüksek olması ve üreticinin para kazanamaması olduğunu söyledi. 2012 yılında 32 milyar lira tarım kredisi kullanıldığını, 2013’te 36 milyara çıktığını bildiren Aksoy, bunun sadece 9 milyar TL’sinin devlet tarafından verildiğini açıkladı. Hükümetin tarımcıyı deslekleyen politikalarda bulunmadığını söyleyen Ertuğrul Aksoy, son 10 yıldır çiftçinin sürekli zarar ettiğini ve bunun çözülmesi gereken çok önemli bir sorun olduğunu bildirdi.

 

Bakanlıklara gönderilen dilekçe
Bakanlıklara gönderilen dilekçe