Yıldırım’da su isteyen mahalleliye TOMA!

Bursa’da Yıldırım ilçesine bağlı Değirmenönü Mahallesi halkı su hakkı için sokaklara döküldü. Yıllardır su sorunu yaşayan Değirmenönü Mahallesi halkı Altepe’nin seçim öncesi verdiği sözleri tutmayarak, evlerine su aboneliğinin verilmemesi yüzünden Bursa-Ankara karayolunu trafiğe kapattı.

Bugün öğle saatlerinde su hakkı talebiyle sokağa çıkan Değirmenönü halkı, uzun yıllardır su ihtiyacını sokak çeşmelerinden, bahçelerindeki kuyu sularından ve mahallede bulunan bir kaç eve verilmiş aboneliklerden karşılıyor. Ancak BUSKİ’nin kaçak su kullandıkları gerekçesiyle mahalledeki suyu kesmesiyle halk hazırladıkları dövizlerle Cumalıkızık girişine gelerek  Bursa-Ankara yolunu trafiğe kapattı.  Sokak çeşmelerine ve ya mahalledeki bir kaç evde bulunan suya muhtaç edildiklerini ve  kendilerine şebeke suyu aboneliğinin de verilmediğini belirten yüzlerce mahalleli yetkililerle  görüşene kadar da yolun kapalı kalacağını, eylemlerini sürdürmeye devam edeceklerini söylediler.

Mahallelinin su konusundaki taleplerine karşılık kendileri ile görüşmeye ne BUSKİ’den ne de belediyeden herhangi biri gelmedi. Halka dağılması için müdahalede bulunan polisin gelmesiyle birlikte  polis ve mahalleli arasında çatışma çıktı. Çatışma sonrasında açıklamalarda bulunan mahalle halkı evlerine su bağlanana kadar gerekli ne varsa yapacaklarını belirterek yolu trafiğe açtılar.

Seçim öncesi Altepe’den vaatler

Mahalle halkı, Recep Altepe’den yerel seçimler öncesinde şebeke suyu için sözler aldıklarını ancak  seçim sonrasında kendilerine hiçbir şekilde yardım edilmediğini belirtiyor. Altepe kendisinin seçilmesi durumunda mahallenin yıllardır süren su problemini çözeceğini söylemiş ancak seçim sonrasında ise halkı tamamen susuz bıraktığı için sokaklara dökülen mahalleli şimdi kesilen cezalarla boğuştuklarını ve Altepe’nin kendilerine verdiği sözleri çabuk unuttuğunu da açıklamalarında dile getirdi.