Stadyum için emek güçleri sokakta

Bursa Atatürk Stadyumu ve çevresinin kentsel dönüşüm adı altında rant alanı haline getirilmesine karşı emek güçleri sokaktaydı. Bursa’da hızla artan kentsel dönüşüm projeleriyle şehri baştan sona rant alanlarına çeviren Bursa Büyükşehir Belediyesi son olarak  Atatürk Kapalı Spor Salonu başta olmak üzere Atatürk Lisesi ve çevresindeki binaları kapsayan proje için Anıtlar Kurulu ve Meclis’ten gerekli kararları çıkararak yıkımın önünü açtı. Bununla ilgili DİSK, KESK, TMMOB, BTO ve BDO dün(4 Haziran) Kültürpark-İpekiş kapısı önünde buluşarak Stadyum kapısına bir eylem gerçekleştirildi.

Yapılan yürüyüşün ardından Stadyum Kapısı önünde TMMOB İl Koordinasyon Kurulu adına Remzi Çınar basın açıklamasını okudu. Açıklamada Çınar,  geçen yıl parkların park olarak kalması için mücadele edenlere karşı rant odaklı, neoliberal yaptırımlarla kenti talana açan iktidara karşı ‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam!’ halinde Stadyum içinde mücadele edeceklerini dile getirdi. Remzi Çınar ‘Atatürk Stadyumu’nun kötü eklentilerinden kurtarılıp, Atatürk’ün kişisel bağışıyla ilk yapıldığı hale getirilmesini, Şeref tribünün bir anıt olarak gelecek kuşaklara aktarılmasını ve yeşil sahanın korunarak kamuya açık bir sosyal paylaşım merkezi alanına dönüştürülmesini istiyoruz. Termal Kür Merkezi yapılmak istenen; Türkiye Tekstil Tarihi ve ülkemizin endüstrileşmesi açısından en önemli fabrikalardan olan İpekiş’in, tekstil kenti olan Bursa’da Tekstil ve Endüstri Müzesi olarak değerlendirilmesini ve gelecek kuşaklara bu şekilde aktarılmasını istiyoruz.’ diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Basın açıklamasının ardından kurulan kürsü ile Stadyum projesine dair mücadelenin nasıl yürütülmesi gerektiği ve bunun için yeni önerilerin konuşulduğu bir forum gerçekleştirildi. Forumun katılımcılarının sözlerini bitirmesiyle gerçekleştirilen etkinlik sona erdi.