Şehir Plancıları Odası Bursa’nın Gezi Parklarını açıkladı

Şehri Plancıları Odası Bursa Şubesi, Bursa’da park olması gerekirken, ranta kurban edilerek binalar dikilen alanları bildirdi. Gezi Parkı, ODTÜ ormanı gibi Türkiye’nin büyük değerlerinin ranta açılması kent parkları önemini artırıyor.

Oda Başkanı Füsun Uyanık, yaptığı açıklamada kentlerin açık ve yeşil alanlarının, parklarının ve ormanlarının, yaşayanların en temel ihtiyaçlarının karşılandığı ve kentin hava aldığı bu kamusal alanlar, toplum tarafından her gün daha fazla sahiplenildiğini ve korunmaya çalışıldığını söyledi. Örnek olarak Taksim Gezi Parkı ve ODTÜ Ormanı’nı gösteren Uyanık, üretimden vazgeçerek ekonomiyi inşaata ve tüketime teslim eden yerel ve merkezi yönetimlerin, kentlerin en hassas alanlarını bile bu sektöre kurban ettiklerini ileri sürdü.

P1090387Bursa’da kentsel donatı alanlarının ve yeşil alanların ranta açılmasının yeni olmadığını ifade eden Uyanık, Nilüfer İlçesi sınırlarında gerçekleşen bu durumun daha önce açığa çıkartıldığını ve adli boyuta taşındığını söyledi. Daha önce açığa çıkmış olmasına rağmen nüfusun en yoğun olduğu ve bu parklara en fazla ihtiyacın olduğu merkez ilçelerde fütursuzda devam edildiğini söyleyen Füsun Uyanık, şu anada kadar 50’ye yakın ihbar aldıklarını ve 20’nin üzerinde satılmış park tespit ettiklerini bildirdi.

Altıparmak ve Tophane meydanları ranta kurban

Füsun Uyanık, ranta kurban edilen park alanlarını  şu şekilde örneklendirdi

Osmangazi İlçesinde park olması gerekirken üzerinde bina yükselen Altıparmak meydanı, Tophane’de yer alan Hacı Dayı Restoran ve Belediye Binasının batısındaki Pazar alanı.

Nilüfer ilçesinde Tavacı Recep, Bahçende Restoran, Kapı Restoran, Havuzlu Konak, Buzpark, Starpark, Beşevler Yüzme Havuzu, Balkansiad’a ve Türkiye Spor Yazarları Derneği’ne ait Sosyal Tesisler, yapımına yakın bir zamanda başlanmış olan, Aquaparkın güneyindeki ticaret alanları.

Yıldırım İlçesinde Rekreasyon alanında olmasına karşın, üzerinde neredeyse boş alanı kalmamış olan Cazibe Merkezi.

Yerel yönetimlerin park alanlarını rant alanı olarak görerek, bazı çevrelerin eline teslim etmeyi “yöntem” gördüklerini söyleyen Uyanık, İmar Kanununa ve ilgili yönetmeliklere aykırı olduğunu tespit ettiğimiz noktalarda ilçe belediyelerine ve Büyükşehir Belediye’sine yaptıkları itirazlardan sonuç alamadıklarını ifade etti. itirazlardan sonuç almamanın yanından 2013 yılında yeni park alalarının yeni sahiplerine peşkeş çekilmeye çalışıldığından yakınan Uyanık, sözleri “Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi olarak, bu yakıcı ve rantçı tutumun bundan sonra da yakın takipçisi olduğumuzu bildirir, bu parkların tekrar orada yaşayanlara kazandırılması ve kamusal alanlar olarak hizmete açılması için tüm hukuki ve pratik süreçlerde yer alacağımızı açıkça ilan ederiz. ” diyerek tamamladı.