Sahibinden satılık ‘öğrenci’ – Özel Haber

Bursa’da özel bir lise öğrencileriyle birlikte satıldı. Öğretmenler, öğrenciler ve veliler okulun satıldığını ise 2. dönem okulların açılmasıyla öğrenebildi. 

Dershanelerin kapatılarak özel okullara dönüşmesi ile eğitimdeki kalite yok edilirken, öğrenciler ve öğretmenler esnek bir eğitim anlayışıyla sürekli değişen koşullara adapte olmaya zorlanıyor. Bursa Osmangazi’de bulunan Özel Ela Güler Temel Lisesi geçtiğimiz şubat tatilinde 118 öğrencisi ile birlikte başka Özel Sümer Temel Lisesi’ne satıldı.

Okullarının satıldığından habersiz öğretmen ve öğrenciler, 15 Şubat 2016’da tatilin sona ermesiyle birlikte okullarına döndüklerinde durumu öğrendiler. Satın alan lise öğretmenleri istifaya zorlayarak, kendi okulunun öğretmenleriyle eğitim ve öğretime devam edeceklerini açıklayınca öğrenciler ve veliler duruma tepki gösterdi. Öğrenciler öğretmenlerinin okuldan ayrılması durumunda okula devam etmeyeceklerini açıklayıp, lisenin yeni sahiplerinin bu tercihten vazgeçmesini istediler.

Öğrencilerin ve velilerin lise yöneticilerine tepki göstermesi üzerine, lisenin yeni yöneticileri geri adım atmak zorunda kaldı. Okulun eski öğretmenleri 3 aya yakın süredir eski liseden maaşlarını alamamalarına rağmen, öğrencilerin eğitim öğretim döneminin ortasında yaşanan bu olumsuzluktan etkilenmemesi için okulda derslere girmeye devam ediyor.

BursaMuhalif.com