Rize’deki Atatürk Heykeli’ni AKP’li Altepe kaldırtmış

Rize’de Atatürk Heykeli’nin sökülmesinin altından AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi çıktı. Bursa’nın parasını Bursalılara harcamak yerine ranta, sermayeye harcayan AKP’li Recep Altepe’nin son icraatı da diğer AKP’li belediyelerin projelerine para yatırmak oldu.

 

Oda Tv’de yer alan haberde, 15 Temmuz Cumhuriyet bahanesiyle Atatürk Heykeli’nin kaldırıldığı Rize’deki projenin ortaklarından biri de Bursa Büyükşehir Belediyesi oldu. Yaklaşık 10 milyon liraya mal olacak proje için iki yıl önce iki AKP’li belediyenin harekete geçtiği ortaya çıktı.

Rize Belediyesi’nin Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden destek aldığı anlaşıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce çizdirilen daha önceki projede ise Atatürk heykelinin kaldırılmadan düzenlemenin tasarlandığı öğrenildiği belirtildi. Atatürk heykelinin kaldırılmasından yaklaşık 2 yıl önce iki AKP’li belediye başkanı bir araya gelmişti.

25 Nisan 2014’te Bursa’da Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Rize Milletvekili Hasan Karal ve Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, bu projeyi görüşmüştü. Bu projenin maliyetinin 10 milyon TL’yi bulacağı ifade edilmişti.

Bursa Belediyesi heyeti 2014’te Rize’ye geldi

AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi teknik heyetinden, Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, Mimar Ali Tuğcu, Gökhan Tudan ve bilirkişi Engin Çelik, 1 Mayıs 2014’te Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap’ın konuğu olarak “Cumhuriyet Meydan projesini” yapmak üzere Rize’ye geldi.

Bursa heyetini, AKP’li Başkan Kasap, Başkan Yardımcıları Mustafa Altay, İsmail Hakkı Soba, Şakir Mollayakupoğlu ve AKP İl Başkan Vekili Ahmet Dokumacı ile birlikte makamda karşıladı.

“Hayati Yazıcı’nın bilgisi dahilinde”

O dönemde açıklamada bulunan Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, eski Bakan Hayati Yazıcı’yı işaret edip “Projelerimiz arasında yer alan Rize Cumhuriyet Meydanını yeniden düzenleyeceğimizin sözünü vermiştik. Bu doğrultuda Sayın Bakanımız Hayati Yazıcı Bey’in bilgisi dahilinde Bursa Büyük Şehir Belediye Başkanı Recep ALTEPE, ile bir görüşme yapmıştık. Seçim sonrasında da Sayın Rize Millet Vekilimiz Hasan Karal Bey ve Rize Belediyesi Başkan Yardımcımız Mustafa Altay Beyle birlikte Bursa Büyük Şehir Belediyesini ziyaret ettik. Meydan projemizin alt yapı çalışmasıyla ilgili ilk adımları attık. Rize ile Bursa arasında öncelikle kardeş şehir olma protokolünü imzalayacağız. Bu çalışmamızın akabinde de Bursa’dan teknik heyetimizle birlikte Cumhuriyet meydanında incelemelerimizi başlatmış bulunmaktayız” demişti.

İşte o tabela:

Rize’de AKP’li belediyenin Atatürk heykelini söktüğü ve adına “Rize Cumhuriyet Meydanı” adını verdiği projenin tanıtım tabelasında da “İşin sahibi” başlığında Rize Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi birlikte yer aldı.

İşte o tabela:

Kaynak: BursaMuhalif.com, Oda Tv