Renault’ta direniş korkusu vardiyaları iptal ettirdi!

Renault’ta emekçilerin aylardır büyüttüğü metal direnişinin korkusu, Renault yönetimine vardiyaları iptal ettirdi.

Asgarü ücretin bin 300 liraya yükselmesi sonrasında kıdem farkının giderilmesi için ek zam talebiyle Renault’ta eylemler 2. ayını tamamladı. Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu fabrikada, 29 Şubat(bugün) günü yapılacak olan ‘Sosyal Diyalog Komitesi’ seçimleri öncesinde Renault yönetimi iki vardiyayı iptal ettiğini duyurdu.

Seçim öncesinde 28 Şubat günü bir araya gelen Renault UET sözcülerinin toplantısında alınan üretimin durdurulabileceği yönündeki kararlardan korkan Renault, 28 Şubat 16.00/24.00 vardiyası ile 29 Şubat 24.00/08.00, 08.00/16.00 vardiyalarını iptal etti.

Renault işçisi fabrikasına yürüdü, polis barikat kurdu! Haberi için tıklayın…

28 ŞUBAT 2016 Pazar günü yapılan Birleşik Metal-İş Renault UET Sözcüleri Kurulu kararları:

Toplantıya 250’nin üzerinde Birleşik Metal-İş üyesi UET sözcüsü ve sendika üyelerimiz katılmıştır. Toplantıda ayrıca IndustriALL Renault sorumlusu Anne Marie Moreau da hazır bulunmuştur.

4 Şubat 2016 tarihinde Sendikamız, Renault şirketi ve IndustriALL heyetleri arasında yapılan son görüşmede mutabakat sağlanan “sosyal diyalog komitesi” seçimi konusunda şirket yönetiminin çeşitli baskıları bahane ederek sözünde durmaması sonucu yaşanan gelişmelerin fabrikada provakasyona açık hale gelen bir ortam oluşturduğu anlaşılmaktadır. Toplantıda söz alan UET sözcülerinin tamamına yakını bu provokasyon ortamına işaret etmiş, tuzağa düşmemek konusunda fikir birliği oluşturmuştur.

Bu doğrultuda ikinci bir karara kadar fabrikada üretimin normale dönmesine dair genel mutabakat sağlanmış ve şu kararlar alınmıştır:

 1. Fazla mesailer konusunda;
  Hafta içi fazla mesailer serbest bırakılmıştır.
  Hafta sonları talep edilen toplu fazla mesailere (karoseri montaj imalatı) kalınmama kararı devam etmektedir.
  Mekanik ve Bakım departmanlarında normal çalışma düzenine (kaydırmanın kaldırılması) geçilinceye kadar fazla mesaiye kalmama kararı devam etmektedir.
  Üretim konusunda alınan kararlar, işverenin yaklaşımlarına göre gözden geçirilecektir.
 2.  Pazartesi ve Perşembe günleri vardiya çıkışlarında yapılan toplu yürüyüşlere ara verilmiştir.
 3. Renault yönetiminin “sosyal diyalog komitesi” seçimleri konusunda vermiş olduğu sözden geri dönmesi tüm Renault işçilerinde büyük hayal kırıklığı ve öfke yaratmıştır. Renault yönetimi mavi yaka-beyaz yaka ayrımı olmaksızın, çalışanları gözünde güvenilirliğini yitirmiştir.
 4. UET Sözcüleri Toplantımıza katılan IndustriALL temsilcisi Renault yönetimini verdiği sözleri tutmaya davet ettiklerini ve konunun her düzeyde takipçisi olacaklarını ilan etmiştir.
 5.  Ücret adaletsizliğinin giderilmesi ve temsiliyet konusunda talebimiz devam etmektedir. Bu konu önümüzdeki dönemde de Renault işçilerinin mücadele gündemi arasında yer alacaktır.
 6. Pazartesi günü geceden başlanarak üç ekipte de vardiyalara toplu giriş yapılacaktır. Olası bir işten çıkarma saldırısına karşı yanıtımız 5 Mayıs’ta gösterilen irade olacaktır.
 7. Bu kararların dışında yapılacak her türlü bireysel ya da grupsal çağrı Renault işçileri tarafından provokasyon girişimi olarak değerlendirilecek ve tedbir alacaktır.

          Tüm Renault işçilerin ve kamuoyuna duyurulur

Birleşik Metal-İş Renault UET Sözcüleri Kurulu

BursaMuhalif.com