Renault işçileri fabrikada üretimi böyle durdurdu! – Video Haber

Bugün Türk Metal’e verdikleri sürenin sonuna gelmesi sebebiyle istifa etmek isteyen işçilere sendika yöneticilerinin saldırıları sonrasında işçiler bireysel istifa etme kararı almışlardı. Bu akşam Renault’ta 24.00/08.00 vardiyasına gelen 16 işçinin kartlarının okunmaması sebebiyle işçiler fabrikada üretimi durdurdu. İçeride bulunan 16.00/24.00 vardiyası fabrikadan çıkmazken, 24.00/08.00 vardiyası işçileri de işten çıkarılan arkadaşlarıyla fabrika önünde işten atılanlar geri alana kadar bekledi.

Fabrika içinde ve dışında ‘Elveda Türk Metal’ sloganları atan işçiler saatlerce beklediler. Görüşme talep eden Renault yönetimine işçiler aralarında seçtikleri 3 kişiyi gönderdi. Görüşme süresince Türk Metal’i ve Renault yönetimini protesto eden işçiler, görüşme sonrasında taleplerinin kabul edilmesi üzerine fabrikaya giriş yapmaya başladı.

Görüşmeden çıkan işçiler yaptıkları açıklamada işten çıkarılan tüm işçilerin geriye alındığını ve an itibari ile fabrikaya girebilecekleri, Türk Metal Sendikası’ndan istifa ettiği için hiç kimsenin işten çıkarılmayacağı söylendi. Ücret konusunda da yapılan görüşmede Renault’un Fransa’daki yöneticileri ile görüşme yapmak için 15 gün süre isteyen yönetime işçiler dışarıda yaptıkları tartışmada süreyi verdi. 15 gün sonra tekrar yapılacak görüşmede zam konusunda anlaşamazlarsa yeniden iş bırakacaklarını ilan eden Renault işçileri 03.00 itibari ile fabrikaya giriş yapmaya başladılar.