Prysmian işçileri hakları için grevde

DİSK Birleşik Metal-İş sendikası üyesi olan işçiler bugün(29 Ocak) greve çıktı. 10 Kent, 22 fabrikada 15 bin üyesiyle greve çıkan Birleşik Metal-İş sendikası toplu sözleşme sürecinde ucuz işçiliği dayatan patronlara karşı insanca yaşam talebiyle üretimi durdurma kararı aldı. Patron sendikası MESS’te ise grevin başlamasına az zaman kalmasıyla kopuşlar oldu. Bursa’da da Prysmian Fabrikası işçileri grev için sabah saatlerinde fabrika önündeydi.

10827923_868982979824967_1880304967272733412_o

Mudanya’da bulunan Prysmian Fabrikası’ndaki Birleşik Metal-İş üyesi 350 işçi fabrika binasından “Fabrikalar MESS’e mezar olacak” sloganlarıyla çıkış yaparak fabrika kapısına geldi. Fabrika önünde işçileri bekleyen diğer sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve Uludağ Üniversitesi çalışanları da greve destek için oradaydı. Fabrika kapısında işçiler adına DİSK Güney Marmara Bölge Sorumlusu Ayhan Ekinci açıklamalarda bulundu. Ekinci, “22 Fabrika 10 kentte 15 bin metal işçisi MESS patronlarına karşı tarihi bir karar alarak grev demiştir. Grev kararı çıktığı günden itibaren büyük bir kararlılıkla karşılandı ve bugün metal işçisinin sermaye dayatmalarına MESS’e dur deme günüdür” dedi. DİSK Birleşik Metal-İş sendikasının bugün emeğinin karşılığını alamadığı için, ücrette adalet sağlanamadığı için ve 3 yıllık sözleşmeyle ucuz işçiliğe, güvencesizliğe  karşı grevde olduğunu söyleyen Ekinci insanca yaşam haklarına sahip çıkarak, hak ettiklerini alana kadar grevi sürdürmeye kararlı olduklarını belirtti.

Ayhan Ekinci’nin konuşması sonrasında fabrikanın ana kapısına “Bu işyerinde grev vardır.” pankartı asıldı. Pankartın asılması sonrasında fabrikanın diğer girişine de pankart asılması için yürüyüşe geçildi. Mudanya Yolu’nun bir şeridini trafiğe kapatan işçiler ve sloganlar eşliğinde diğer kapıya ulaşarak burada da pankartı astılar.

“Sarı sendikaları tarihe gömeceğiz!”

Fabrika kapılarına asılan grev pankartlarının sonrasında konuşan sendika temsilcileri, sarı sendikaların ihanet sözleşmelerini, işverenlerle yürüttükleri emek düşmanlığını yok edene kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Pankartların asılması sonrasında işçiler grevin coşkusunu Mudanya halkıyla paylaşmak için fabrikadan Mudanya İskelesi’ne yürüyüşe geçtiler.  İskele Meydanı’nda Mudanya halkının katılımıyla, birlikte çekilen halaylarla grevin coşkusu bir kat daha arttı. Grevin ilk günü burada Mudanyalılar ile birlikte kutlanarak tamamlandı.

Fotoğraflar: Onur Yurtsever