Prof. Dr. Şermin Külahoğlu’na destek çağrısı büyüyor

Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danşmanlık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şermin Külahoğlu hakkında derste ‘devlet aleyhinde propaganda yapmak’ suçlamasıyla başlatılan soruşturma devam ederken, Külahoğlu ile dayanışma çağrıları giderek büyüyor.

13316894_10154268257598140_2395077490860933886_o

Tayyip Erdoğan’ın 2. sıradan atadığı mağlup rektör Yusuf Ulcay ile birlikte hızla gericiliğin, cihatçı IŞİD destekçisi kulüplerin etkinliklerini arttırdığı Uludağ Üniversitesi’nde akademisyenlere ve öğrencilere yönelik baskıcı tutum soruşturmalar aracılığıyla yürütülüyor. Son olarak geçtiğimiz haftalarda Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şermin Külahoğlu’nun 30 Mayıs 2016’da ders esnasındaki konuşması hakkında öğrencilerden bazıları tarafından dekanlığa suç duyurusunda bulunulması üzerine başlatılan ‘devlet aleyhinde propaganda yapmak’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Dönemin bitimine günler kala başlatılan soruşturma ile birlikte akademisyenin dersleri elinden alınırken, otomasyon sistemine ve kendi derslerine ait verileri paylaştığı Uludağ Üniversitesi  Kurum, Eğitim ve Araştırma Faaliyetleri Yönetişim Sistemi’ndeki(UKEY) hesabına girişi engellendi.

Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısının derse gelerek öğrencileri Prof. Dr. Şermin Külahoğlu hakkında açılan soruşturmayla ilgili tanık olmaya zorlarken, başlatılan soruşturma nedeniyle derslerini başka akademisyenlerden almak zorunda bırakılan Külahoğlu’nun öğrencileri dilekçe vererek, hocalarına yönelen haksız soruşturmaya karşı yanında olduklarını belirtti. Fakülte yönetimi öğrencilerin dilekçelerini kabul etmeyerek, geri çekmelerini istedi.

Öğrencilere ders esnasında dekan yardımcısı tarafından dağıtılan Tanık İfade Tutanağı’nda yer alan sorular şöyle:

“Üniversitemizin Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalında görevli Prof. Dr. Şermin Önder Külahoğlu’nun işlediği iddia edilen, ‘sürekli devlet aleyhinde propaganda yaptığı’ tanığa anlatıldı. Disiplin soruşturması konusu olayla ilgili olarak bildiklerini anlatması istendi.

  • Prof. Dr. Şermin Önder Külahoğlu derste herhangi bir partinin lehinde veya aleyhinde propaganda yaptı mı?
  • İstiklal Marşımızın aleyhinde konuştu mu?
  • Şehitlerimize hakaret içeren sözler söyledi mi?”

Külahoğlu’na emek örgütlerinden ve öğrencilerinden dayanışma mesajı

Prof. Dr. Şermin Külahoğlu’na yönelik başlatılan soruşturma ve derslerden el çektirme uygulamasına karşı Bursa’daki emek örgütlerinden KESK ve TMMOB dayanışma ziyareti gerçekleştirdi. AKP’nin 14 yıllık iktidarında saldırıların her alanda artarak devam ettiğini belirten KESK Dönem Sözcüsü Süleyman Ayyılmaz “Barış için imza veren akademisyenlerle başlayan baskılar ne yazık ki devam ediyor. Prof. Dr. Şermin Külahoğlu’nun mücadelesinde KESK olarak yanında olacağız. Bu süreçte her türlü hukuki mücadeleyi birlikte vereceğiz” dedi.

Bursa Muhalif’e konuşan Külahoğlu’nun öğrencileri ise hocalarının yanında olduklarını belirterek, “Öncellikle bölüm başkanımızın dersinde dekan yardımcısının hocayı bir el hareketiyle dışarı çağırıp, sonra da dersine müdahalede bulunması ve bizlere, ‘Hepinizden bu tanıklığı alacağız arkadaşlar’ demesini bizi adeta rehin almasını Rektör Ulcay’ın söylediği 3. Nesil bir üniversiteye yakıştıramıyoruz. Bu hareketle Uludağ Üniversitesi’nde öğretmene ve öğrenciye pek de saygı duyulmadığı kanıtlanmış oldu.” dediler. Öğrencileri Külahoğlu’nun eğitim sistemindeki aksaklıkları ve eksiklikleri her zaman eleştirip, geliştirmeleri için sorgulamalarını istediğini söyleyerek, bu eleştirilerden herhangi bir kazanç elde etmediğini tam tersine üniversite sıralarında oturmanın bunu gerektirdiğini belirttiler.

Hocalarına açılan soruşturma konularından birinin de eğitim sistemini eleştirmek olmasına da değinen Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencileri, açılan soruşturmayı üniversite açısından saçma bulduklarını belirtti. Öğrenciler, ” Varsayalım, olay öyle olsun, onların dediği gibi olsun ve hoca derste kendi ideolojisini bize aşılamaya çalışsın. Yetişkin birer üniversite öğrencisi olarak hala birilerinin ideolojisiyle beyninin yıkanabildiğini düşünmek üniversite sıralarında oturmayı hak edenlere yaraşır bir durum değildir.” dediler.

Akademisyeni hedef alan tweetler

Prof. Dr. Şermin Külahoğlu hakkında soruşturma açılmasında bir öğrencisinin sosyal medya hesabı Twitter’da ve yaptığı paylaşımlarıyla akademisyeni hedef haline getirmesinin neden olduğu iddia edildi. Öğrencinin 31 Mayıs 2016 tarihinde herkese açık ortamda yaptığı paylaşımlarını geçtiğimiz günlerde kapadığı fark edildi.

Ekran Görüntüsü (155)
Öğrencinin başka bir sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımı

Ekran Görüntüsü (153) Ekran Görüntüsü (152)

kufur

Şermin Külahoğlu’ndan Rektör Ulcay’a açık mektup

Öğrencilerine sorgulattığı, düşündürdüğü gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan ve hedef haline getirilen Prof. Dr. Şermin Külahoğlu Bursaport’un haberine göre Rektör Yusuf Ulcay’a açık mektup yazdı.

Akademisyen Külahoğlu’nun Ulcay’a yazmış olduğu mektubun tamamı:

“Üniversitemiz, “Bilimde Özgün, Düşüncede Özgür” sloganını ilke edinmiş bir “üçüncü nesil” üniversitedir. Belli ki bu bağlamda, aşağıdaki örneklerin hiçbirisi, “düşüncede özgür üniversite” tablosuna ters düşmemektedir.

Örneğin, üniversitemizin bir akademisyeni, dersinde onu, “Erdoğancı yandaş olmakla suçlayan” öğrencisine, dersin sınavından kaç aldığını sorup, yüz üzerinden otuz cevabını alınca, öğrencisinin “beğenmediği, nefret ettiği Erdoğan’ın en az dokuz politika sınavından yüz çektiğini” dersin konusu yapabilir. (Kaynak, rektöre gönderilen kopyada belirtilmiştir).

“Atatürk bir mitti ve bu mit öldü” görüşünü işleyebilir (Kaynak, rektöre gönderilen kopyada belirtilmiştir).

“9 yaşındaki kız çocuğuyla evlenilebilir” söylemiyle bilinen, bir hoca efendi (Nurettin Yıldız), Üniversitemizde “Hür gençlerin seküler dünya ile imtihanı” konusunda vaaz verebilir (Uludağ Mescit Topluluğu, 28 Aralık 2015, Mete Cengiz Kültür Merkezi),

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bayrağı ile Uludağ Üniversitesi ambleminin yan yana yer aldığı afişlerle, “Biz Ümmetiz-Grup Yürüyüş konseri” duyurulup, gerçekleştirilebilir. (21 Nisan 2016, Mete Cengiz Kültür Merkezi)

13-17 Nisan 2016 da Kutlu Doğum haftasında, Üniversite Cami bahçesindeki kermeste Kâbe maketi kurulur ve içinde bulunduğu söylenen sakalı şerife dualar edilir, ilahiler okunur. (http://testanasayfa.uludag.edu.tr/haberler/oku/dn/1513)

Bu örnekler, “üniversitemizin “Bilimde Özgün, Düşüncede Özgür” sloganının bilim yönüne pek uygun düşmese de, özgür düşünce uygulamaları olarak görülebilir. Ancak, madalyonun öteki yüzünde, yukarıda örneklenenlerden farklı bir yerde duran ve bu nedenle, özgür düşünce tablosunda yer alamayan bilim insanlarının, benim durumumda olduğu gibi, EĞİTİM SİSTEMİNİ ELEŞTİRMESİ bile suç sayılmakta, düşünmesine ve düşündüklerini özgürce ifade etmesine engel konulmaktadır.

Fakültemizin Akademik Genel Kurulunda bazı aykırı görüşlerimi belirttiğim için, hemen ertesi gününde (31 Mayıs 2016 tarihinde) Rektörlük tarafından 25 Mayıs 2016 tarihinde, bazı öğrencilerin şikayet ettikleri gerekçesiyle, hakkımda açıldığı belirtilen bir soruşturma başlatıldı. Dönemin bitmesine bir hafta kala derslere girmem yasaklandı, derslerimin UKEY platformunda, bana ait tüm ders bilgileri, (sunumlarım, ders materyallerim, öğrenci değerlendirmelerim), tarafıma hiçbir haber verilmeden, benim kullanımıma kapatılıp, tanımadığım bir öğretim görevlisinin bilgisine ve kullanımına açıldı.

İstiklal marşımız, şehitlerimiz, peygamberimiz, polislerimiz, devletimiz vb. aleyhine konuşmalar yaptığım iddialarıyla suçlanıyorum. Bunlara bir de EĞİTİM SİSTEMİNİ ELEŞTİRME suçu eklenmiş durumdadır.

Bu suçlamalar, şikâyetçilerden birisi olduğunu bildiğim bir öğrencinin, ırkçı mesajlarının ve kişiliğime yönelik hakaretlerinin yer aldığı twitter sitesindeki asılsız ifadeleriyle birebir aynıdır.

Üniversiteler yalnızca egemen ideolojinin ve ülkeyi yönetenlerin politikasının topluma kabul ettirilmesinin ve yeniden üretmesinin bir aracı olmamalıdır. Özgürlüğü yalnızca “düzene uygun” düşüncelerin ifadesine bir ayrıcalık olarak sunan bir ortam, üniversite olamaz. Üniversitenin, herkes için özgür düşünce ortamını öncelikle akademisyenleri için sunması, olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Ben, öğrencilerimin merak eden, okuyan, araştıran, sorgulayan erdemli, çalışkan bireyler olmalarını, gördükleri olumsuzluklara ‘’Hayır’’ demeyi bilmelerini amaçlayan bir üniversite hocasıyım. Üniversite hocası, hizmetinde bulunduğu toplumun yürürlükteki normlarını sorgusuz benimsemek, ters düşmekten korkarak bütünleşmek zorunda değildir. Özgür düşüncenin olmadığı yerde evrensel bilim de olmayacaktır.

“Bilim insanlarının düşünmesi ve düşündüklerini özgürce ifade etmesi, kesinlikle sınırlandırılamayacak özgürlükler arasında yer alır ve olabildiğince geniş bir biçimde kullanılabilmelidir. Üniversite, hiçbir üyesinin bireysel görüşünü ya da bu görüşün kamuoyu önünde ifade edilmesini etkilemeye ya da denetlemeye teşebbüs etmemelidir”. (http://www.sabanciuniv.edu/tr/hakkimizda/akademik-ozgurluk-anlayisimiz)

Üniversitemin, “Bilimde Özgün, Düşüncede Özgür” soğanının içeriğini, bu perspektifle birleştirerek, hakkımdaki asılsız iddialara dayanan ve akademik özgürlük haklarımı gasp eden soruşturmacı tutumuna son vermesini talep ediyorum.

Gereği için bilginize sunulur.

Prof. Dr. Şermin Önder Külahoğlu
Eğitim Fakültesi “

Uludağ Üniversitesi’nin kendisi hakkında başlattığı soruşturmanın özgür düşünceyi ve bilimi hedef aldığını belirten Külahoğlu, mektubunda yerleşke içerisinde rektörlüğün izin verdiği bilimin yanından dahi geçmeyen ÖSO bayraklarıyla yapılan etkinliklerin, Kutlu Doğum Haftası kermeslerinin  özgürlükten yana olarak değerlendirildiğini de vurgulamış oldu.

#DirenAkademi

Külahoğlu’nun yaşadığı bu haksızlık karşısında akademisyene destek için internet üzerinden imza kampanyası başlatıldı. Web’de “Şermin Külahoğlu Yalnız Değildir” adlı imza kampanyasıyla dolaşan link aracılığıyla Prof. Dr. Şermin Külahoğlu’na destek olabilirsiniz. Linke ulaşmak için tıklayınız.

BursaMuhalif.com