Polis şiddeti göz çıkarmaya devam ediyor! Bursaspor’lulara polisin müdahalesi sert oldu

Bursaspor’un Galatasaray ile oynadığı Türkiye Kupası yarı final maçının ardından olaylar çıktı. Polisin sert müdahalesi sonucunda gözünden yaralanan bir taraftar körlük riski ile karşı karşıya.

Bursaspor’un Galatasaray ile Çarşamba akşamı Bursa Atatürk Stadyumu’nda oynadığı ve 5-2 yenilerek Türkiye Kupası’na yarı finalde veda ettiği maçın ardından ortalık karıştı. Uzun süredir yönetimi istifaya çağıran ve 2-0 öndeyken alınan 5-2’lik mağlubiyetin de etkisiyle öfkesi stadyum dışına taşan taraftarlara polis çok sert müdahale etti. Futbolcu ve yöneticilerin stadyumdan çıkış yaptığı Numaralı Tribünü’nün önünde yaşanan olaylarda polis taraftarlara biber gazı, boyalı mermi ve plastik mermi ile müdahale ederken, yaralanan taraftarlardan Osman Akarsu Yılmaz isimli taraftar gözüne isabet eden plastik mermi sonucu kanlar içinde kaldı. Yılmaz’ın sağ gözü, kör olma riski ile karşı karşıya.

“Çocuğu korurken oldu”

Protestoya katılması ile polis müdahalesinin gelmesinin aynı anda olduğunu belirten ve yere düşen bir çocuğu korumak isterken biri elinden, biri de gözünden yaralandığını, ardından da olayın sıcaklığıyla merdivenlerden düştüğünü ifade eden Osman Akarsu Yılmaz, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi görüyor. Yılmaz, göz bebeğine isabet eden merminin gözün arka kısmındaki damarlarda yarattığı kanama sebebiyle bir daha eskisi gibi iyi göremeyecek. Üstelik, pazarlarda çay sattığını belirten ve 40 gün önce baba olduğu öğrenilen Yılmaz, bu durumun devamında sağ gözündeki görme yetisini tümüyle de kaybedebilir.  Gezi  Parkı eylemleri sürecinde ve sonrasında gerçekleşen birçok eylem ve protestoda çıkan olaylarda da polis müdahalesi sonucu birçok protestocu bu tür yaralanmalarla ve görme kayıpları ile karşı karşıya kalmıştı.

Teksas’tan tepki, Kulüpten “geçmiş olsun”

Yaşanan bu acı hadise ile ilgili, Bursaspor tribünlerinin en aktif grubu Teksas bir açıklama yayınladı. Polis müdahalesinin herhangi bir uyarı olmaksızın geldiğine ve orantısızca gerçekleştiğine vurgu yapılan açıklamada yaralanan taraftara geçmiş olsun dileğinde bulunulurken, konuya ilişkin gerekli hukuki takip işlemlerinin yapılacağı belirtildi, olay anına dair çekilen görüntülerin kendilerine ulaştırılması istendi. Bunun yanında Teksas ve 224 Bursa ve Bursaspor Gönüllüleri Derneği üyeleri Osman Akarsu Yılmaz’ı hastanede ziyaret de etti. Taraftarı yaralanan Bursaspor Kulübü ise, taraftar mevcut yönetimi istifaya çağırırken yaralandığından olacak, gün içerisinde kendilerine bu konuda gelen eleştirilerin ardından kuru bir “Geçmiş olsun” mesajı yayınlamakla yetindi.

Soruşturma başlatıldı

Öte yandan, bu tarz herhangi bir adli vakada “Sana bunu kim yaptı?” diye sormak için hastanede yatan yaralıların ifadesini almaya giden güvenlik güçleri, Yılmaz’ın yanına dahi uğramadı ancak çıkan olaylara ilişkin soruşturmayı acilen başlatmaktan geri kalmadı. Maç sonu yaşanan olaylara dair soruşturma başlatıldı.