Panayır halkı ‘Bursa ovasında termik santral istemiyoruz!’

Bursa ovasına kurulması planlanan termik santrale karşı halkın mücadelesi devam ediyor. Bugün Panayır halkı, çevre ve kent savunucuları yaptıkları basın açıklamasıyla ovada santral istemediklerini ilan ettiler. Bugün öğlen saatlerinde Panayır Mahallesinde yapılan eylemde konuşan mahalle sakini Durmuş Berk, ‘Kentimizde, Demirtaş Organize Sanayi bölgesinde bulunan ve buhar ihtiyacını ağırlıklı olarak Doğalgaz ile üreten firmaların buhar maliyetlerini düşürmek amacıyla bölge yönetimi tarafından kentin göbeğine, bursa ovasının kalbine kömür yakıtlı termik santral kurulmak istenmektedir. Bursa’da tüm kentin olumsuz etkileneceği Kömür yakıtlı Termik Santral yapılırken kent yaşayanlarının yok sayılarak sadece bir kısım sanayiciye para kazandırmak amacıyla santral kurulmak istenmektedir. Bu santral kurulursa sadece yakınındaki yerleşim bölgeleri zarar görmeyecek Bursa’nın tamamı zarar görecektir. ‘ dedi.

Para için, kar için milyonlarca insanın hayatının tehlikeye atılamayacağını belirten Berk, Bursa’nın insanına, doğasına, çevre değerlerine saygısızca kentin hiçbir dinamiğinin görüşü alınmadan Ankara’dan resmi izin alarak Bursa’da oldu bittiyle Termik Santral kuracaklarını düşünenlerin yanıldığını, santralin kurulmasına izin vermeyeceklerini bildirdi.

DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu bileşenleri olarak ülkede ve dünyada bir benzeri olmayan, Bursa’nın kalbine dikilmeye çalışılan DOSAB Termik Santralini istemediklerini söyleyen mahalle sakini. kurulmaması için yapılması gereken mücadeleyi genişleterek sürdüreceklerini belirterek sözlerine son verdi.