Özgün Kimya Mühendisleri: “KMO’da yeniden görev almak istiyoruz”

TMMOB’a bağlı Kimya Mühendisleri Odası 14. Genel Kurul’a hazırlanıyor. 23 – 24 Ocak tarihlerinde yapılacak olan Olağan Genel Kurul için dün BAOB’da Özgün Kimya Mühendisleri Grubu adaylığını açıkladı.

12544824_10153873278227720_1371489434_o

Halen KMO Bursa Şubesi Başkanlığını yürüten Mehmet Kırka tarafından Bursa Akademik Odalar Yerleşkesi (BAOB) Salonu’nda yapılan adaylık açıklamasına çok sayıda oda başkanının yanı sıra şube üyeleri de katıldı.

TMMOB’un 1954 yılında kurulduğuna ve 1978 yılından itibaren de KMO Bursa Şubesi’nin faaliyete geçtiğine değinen Mehmet Kırka Oda Danışma Kurulu ve üyelerden aldıkları güçle yeniden yönetime aday olduklarını belirtti.

Her zaman emekten, şeffaf ve adil yönetimden, demokrasiden, adaletten ve halktan yana taraf olduklarını ifade eden Kırka, Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar gereği meslek örgütlerinin her zamankinden daha gerekli olduğuna vurgu yaptı. Kimya mühendislerinin çözüm bekleyen sorunlarına dikkat çeken Kırka üniversitelerde plansızca kimya mühendisliği açıldığını ve öğrenci kontenjanlarının artırıldığını söyledi.

İşsizlik ciddi boyutlarda

İşsizliğin ciddi boyutlarda olduğunu belirten Kırka, kamudaki çalışma alanlarının giderek ortadan kalktığını, sorumlu müdürlük ve mühendisliklerde düşük ücretlerle çalıştırıldığını ve ulusal sanayinin dışa bağımlı hale geldiğini belirtti.

Kimya mühendislerinin İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasada yapılan ve yapılacak olan değişikliklerle sorunlu ve içinden çıkılamaz bir duruma sürüklendiğini belirten Kırka, “Çevremiz, havamız ve yaşam kaynağımız olan suyumuzla ilgili yanlış ve hukuksuz uygulamalar mevcut” diye konuştu.

Özgün Kimya Mühendisleri adına açıklamayı Mehmet Kırka yaptı

Bilinçsiz sanayileşme ve termik santral projelerinin altını çizen Kırka, kentsel dönüşümün getirdiği sorunlara da dikkat çekti. “Kentimiz, halkımız ve göz bebeğimiz olan çocuklarımızın geleceği İçin ve tüm yukarıda belirttiğimiz olumsuzluklar ile mücadele için aday olduğumuzu tekrar yinelemek istiyorum” diyen Kırka, 13. Dönem yönetim kurulu faaliyetlerinde ve 14. Dönem adaylığında destek veren vermeyen meslektaşlarına teşekkür etti.

Özgün Kimya Mühendisleri Yönetim Kurulu aday listesi şu isimlerden oluşuyor:

Asil: Mehmet Kırka, Kasım Altay, Doç. Dr. Nalan Akgün, Banu Akkan, Utku Önen, Nazif Dağdelen, Emir Gümülügil

Yedek: Canel Sinmez, Barış Aksakal, Bayram Şentürk, Melike Kartal, Erdem Fidan, Mert Ön, Hakan Sıkçalı.

 

Kaynak: Bursaport