Özel okul teşviğine eğitim emekçilerinden protesto

Bursa Eğitim Sen üyeleri bugün, eğitimde yaşanan kadrolaşma harekatı, TEOG skandalları, okul öncesi eğitim ve devlet okullarından özel okula geçişte verilecek teşvike karşı İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yeni eğitim-öğretim dönemine birçok skandalla giriş yapacak olan Milli Eğitim Bakanlığı’nı, Bursa Eğitim Sen üyeleri protesto etti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen açıklamada Bursa Eğitim Sen Başkanı Güney Özkılınç, bu yıl devlet okullarından özel okullara geçiş yapan öğrencilere devletin teşvik vermesinin altında kamu mallarını özel sermayeye peşkeş çekmenin yeni biçimi olduğunu, anaokullarının ikili öğretime geçmesiyle de ailelere özel anaokullarının dayatıldığını belirtti. CHP Bursa Milletvekili ve Eğitim Sen üyesi Aykan Erdemir’in de katıldığı basın açıklamasında, TEOG sınavında öğrencilere ve velilere özel okul, meslek lisesi ve imam hatip liselerinin dayatıldığına, birçok öğrencinin mağdur edildiğine dikkat çekilen açıklamada, Özkılınç sözlerine şöyle devam etti:

“Hükümet, genelde kamu emekçilerine özelde ise biz eğitim emekçilerine süslü sözcüklerle sunduğu performans sisteminin nasıl uygulandığını, AKP hükümeti ve onun silahşorlarının çalışanı değil de yandaşı nasıl koruduğunu, kadrolaşma anlamına gelen okul yöneticilerinin yeniden görevlendirilmesi ile görmüş bulunmaktayız. Her fırsatta adaletten, muhafazakarlıktan söz eden siyasiler ve onların bürokratları her tür vicdan kuralını, adalet duygusunu hiçe sayarak kendinden olmayan okul müdürlerinin kellesini almıştır. Hangi okul müdürlerine neye göre yüksek puan verildiğini biliyoruz ve tüm okullarda üyelerimizle, işyeri temsilciliğimizle, örgütlülüğümüzle liyakati olmayan müdürlerin peşinde olacağız. 100 yıllık mücadele geçmişi olan sendikamız Eğitim Sen, baskılarla, kadrolaşmayla diz çöktürülmedi, çöktürülemeyecek.”

Eğitim emekçileri, “gerici, faşist kadrolara hayır, eğitim haktır, satılamaz, yaşasın örgütlü mücadelemiz!” sloganlarıyla basın açıklamasına son verdi.