Okullarının imam hatibe dönüşmesini istemeyen veliler kararlı

Bursa Akpınar’da okullarının imam hatibe dönüştürülmesine karşı çıkan veliler bugün yaptıkları yürüyüşle okullarının dönüşümüne karşı mücadelede kararlı olduklarının mesajını verdi.

okul

Akpınar Şehit Jandarma Er bahadır Aydın Ortaokulu önünde buluşarak bölgede bulunana imam hatip okullarına rağmen okullarının dönüştürülmesine tepki gösteren Akpınar Mahallesi halkı, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu zoraki uygulamasına karşı sokağa çıktı.

Veliler adına konuşan Sevgi Yavuz Gültekin, “Biz Şehit Jandarma Er Bahadır Aydın Ortaokulu velileri ve mahalle sakinleri olarak, okulumuza asılan bir tabela ile okulumuzda imam hatip sınıfları açılacağını öğrenmiş bulunmaktayız. Okul idaresi bu duruma itiraz eden velilere ‘yukarıdaki imam hatip okulu bitinceye kadar geçici sınıflar açıyoruz. Velilerin talepleri üzerine açtık. Milli eğitim böyle uygun görmüş’ gibi oyalamaya dayalı ve yanlış bilgilendirmeler yapmıştır. Oysa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün aldığı karar gereği Bursa genelinde dönüşümü onaylanan 17 okuldan birinin de Şehit Jandarma Er Bahadır Aydın Ortaokulu olduğu bilinmektedir. Biz mahalle sakinleri ve öğrenci velileri olarak bu uygulamanın derhal durdurulmasını istiyoruz.” dedi.

Bölgede 5’ten fazla imam hatip var

Güktekin mahallede başka bir ortaokul bulunmadığını yanı başlarında Samet Akdeniz İmam Hatip Ortaokulu’nun, okul500 metre ileride inşaatı tamamlanmak üzere olan uluslararası imam hatip okulunun ve İnönü Ortaokulu ile Hamitler TOKİ Ortaokulu bünyesinde yine imam hatip ortaokulu açılacağını, yine Nezir Gencer Ortaokulu’nun da İmam hatibe dönüştürüleceği bilgisine sahip olduklarını belirtti.

Yapılan bu uygulamanın çocukları servislere, özel okullara muhtaç ettiğini belirten Sevgi Yavuz Gültekin mahalle halkının topladığı binin üzerindeki “okuluma dokunma” imzalı dilekçeleri önümüzdeki hafta İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edeceklerini söyledi.

Eğitim Sen: AKP iktidarı siyasal ihtiyaçlarına uygun nesil yetiştirme derdinde

Konuya dair Bursa Muhalif’e görüşlerini paylaşan Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Cihat Uygur, “AKP iktidarı siyasal ihtiyaçlarına uygun bir nesil yetiştirmek istiyor. Bu nedenle eğitim içeriği her geçen gün gericileştirilirken seçmeli dersler adıyla zorunlu din eğitimi dayatılmaktadır. Bununla da yetinmeyen iktidar hiçbir ihtiyaçtan doğamayan bir şekilde okullarımızı imam hatibe çeviriyor. Osmangazi’de 9, Yıldırım’da 6, Nilüfer’de 2 olmak üzere toplam 17 okul imam hatibe çevriliyor. Haklı olarak velilerimiz bu duruma karşı çıkıyor, okullarına sahip çıkıyor. Eğitim Sen olarak velilerimizin bu mücadelesini destekliyor, her zaman yanlarında olduğumuzu belirtiyoruz.” şeklinde konuştu.

BursaMuhalif.com