Okullarının dönüştürülmesini istemeyen velilere okul idaresinden tehdit

Bursa’nın tarihi okullarından biri olan Tophane İlkokulu 4+4+4 eğitim sistemi ile dönüştürülmeye çalışılıyor. 1879’dan beri eğitim-öğretim faaliyetleri yürüten şimdiki adıyla Tophane İlkokulu şimdiki yeni düzenlemeyle imam hatip ortaokuluna dönüşecek. Okulun öğretmenleri, velileri ve öğrencileri bölgede başka bir ilköğretim okulunun bulunmaması nedeniyle okullarının dönüştürülmesinden rahatsızlar. Bu nedenle bir araya gelen Tophane İlkokulu velileri, mezunları, öğretmenleri topladıkları dilekçeleri yetkililere ulaştırabilmek için geçtiğimiz perşembe günü okul önünden başlayarak valiliğin önüne yapacakları yürüyüşte seslerini tüm Bursa’ya ve yetkililere duyurmayı planlıyordu.

Valilik önünde gerçekleştirilecek protestodan rahatsız olan okul idaresi, dün velilere gönderdiği mesajlarla eyleme katılmamalarını belirtti. Okul idaresinden gelen mesaj, Sayın veli, Valilik önünde yarın yapılması planlanan toplantı Okul İdaresi bilgisi dışındadır. Toplantıya katılım okulumuza kesinlikle zarar getirecektir. Toplantıya katılmamanızı önemle rica ederiz.’ 

Gönderdikleri mesajda okulun hiçbir alakası olmadığını ve katılımın okula zarar vereceğini belirterek velileri korkutmaya çalışan okul idaresine rağmen önümüzdeki günlerde, veliler, mezunlar, öğretmenler ve öğrenciler eylemlerini daha kitlesel gerçekleştirebilmek ve okullarının dönüşümünü engellemek için sokakta olacaklar.