Öğretmenler talepleri için greve çıktılar

 

Tüm Türkiye’de öğretmenler demokratik, laik, bilimsel, parasız eğitim ve kendi özlük hakları için grevdeydi. Bursa’da da öğretmenler talepleriyle sokaklardaydı.

10714608_577767815660582_1446261093_n

Sabah saatlerinde Ünlü Cadde’de bir araya gelen yüzlerce Eğitim Sen’li öğretmen buradan büyük kortejler eşliğinde İnönü Caddesi üzerinden yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca halkın desteğini de alan öğretmenler, veliler ve öğrencilerle beraber Fomara Meydanı’na ulaştılar. Fomara Meydanı’nda gelindiğinde kurulan kürsüde açıklamalarda bulunan sendika temsilcileri, özlük hakları ve 4+4+4’ün yarattığı gericiliğe karşı mücadele çağrılarında bulundu.

Sendikaların ortak olarak yayınladıkları açıklamada, ‘Bugün milli eğitimdeki haksızlıklara, hukuk tanımazlığa adam kayırmalara karşı isyanın doruğa çıktığı gündür. Bugün eğitim çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarının tırpalanmasının, öğretmenlerin itibar kaybetmesine neden olan uygulamaların, akademik zam sözü verilmesine rağmen bu sözünün arkasında durmayanların, çalışanlara enflasyon farkını dahi çok görenlerin, gelir dağılımındaki adaletsizliğin protesto edildiği gündür. Siyasal iktidarın ’emir eri’ olmadığımızı göstermek ve haklarımıza sahip çıkmak için grevdeyiz.’ sözlerine yer verildi.

Demokratik, parasız, laik, bilimsel eğitim için mücadele çağrısı yapılan grevde liseliler de pankartlarıyla alandaydı. TEOG skandallarına, eğitimde piyasalaştırmaya dikkat çeken liseliler de grevde yer aldılar.