Nilüfer demokrasi ve özgürlük günleri ‘kırmızılı kadınla’ devam ediyor

Kadınlar Bursa’da bugün, Gezi Direnişi’nin ilk günlerinde polisin biber gazlı müdahalesiyle sembolleşen “kırmızılı kadın” için sokaklardaydı.

Gezi Parkı’nın yıkılıp, yerine AVM yapılması planını protesto amacıyla parka çadır kuran direnişçiler, 29 Haziran günü, polisin biber gazlı müdahalesiyle karşı karşıya kalmıştı. Polisin o gün yakın mesafeden biber gazı sıktığı kırmızılı kadın, daha ilk günlerinde Haziran Direnişi’nin sembollerinden biri olmuştu. Bu müdahalenin yıldönümünde Bursa Kadın Platformu ve Nilüfer Kent Konseyi öncülüğünde Bursalı kadınlar, Kent Konseyi önünden 3 Fidan Parkı’na yürüdüler.

Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi Gösteri Kumpanyasına bağlı tiyatrocuların kırmızılı kadına yapılan müdahaleyi sergiledikleri oyunun ardından 3 Fidan Parkı’na giren kadınlar, “Direniş Kadın Mıdır? “adlı foruma katıldılar.

Sosyalist Feminist adına konuşan Mehtap DOĞAN, “Gezi’de ki kadınlar mücadelesi yalnızca kırmızılı kadından ibaret değildi. Toplumun her kesiminden kadının katıldığı ve direnişe destek olduğu bir mücadeleydi. Ayrıca bahsedildiği gibi parkta taciz olayları meydana gelmezken, cinsiyetçi küfürler de zamanla kadınların mücadelesi sonucu azaldı.” dedi. Kadınların bu direnişte yer almasının doğaya sahip çıkmak olduğu kadar, başbakanın 3 çocuk ısrarına, kürtaj yasağına, LGBTİ bireylerin görmezden gelinmesine ve güvencesiz çalıştırılmaya karşı da bir öfkenin neden olduğu belirtildi.

Mor Çatı Kadın Sığınma Evi’nden Av. Esra Baş ERBAŞ ve Esen ÖZDEMİR, tahrik indirimleri ve kadınların kadınlıklarını yapamadıkları gibi bahanelerle kadına yönelik şiddette karşı yargı yollarının tıkandığını belirttiler.

Direnişte hayatını kaybedenlerin annelerinin yer aldığı “ANNE/MOM” belgeselinin ardından program sona erdi.