Nilüfer Belediyesi, parkomatları yargıya taşımaya hazırlanıyor

Nilüfer Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin UKOME kararları ile yol kenarlarını açık otopark olarak kullanmasını ve buralarda vatandaşlardan ücret talep eden parkomat uygulamasını yargıya taşıyor.10271368_866345243409214_8112071490579299105_o

28 Ocak günü Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in, Nilüfer Belediye binasında yaptığı basın toplantısında UKOME kararları gereğince halktan parkomat uygulamasıyla aldığı ücretin yasal olmadığını açıkladı. Bozbey, BURBAK.AŞ tarafından Bursa’nın hemen hemen her yerinde uygulanan bu uygulamanın Nilüfer’de sonlandırılması için Büyükşehir Belediyesi’ne başvuruda bulunacaklarını olumlu bir yanıt gelmezse, konuyu yargıya taşıyacaklarını belirtti.

İmar Kanunu’nda açık bir şekilde otoparkların yerlerinin ayrılması gerektiğini belirten Bozbey, imar planında belirtilen yerlerin amacının dışında kullanılamayacağını bunu yasal düzenlemelerinin olduğunu söyledi. Bursa’da ulaşım sorununa bir türlü çözüm bulunamadığını da dikkat çeken Başkan Bozbey, “Nilüfer’deki caddeler ulaşım yoğunluğunun olduğu yerlerdir. Buralarda aslında otopark cepleri yapılarak bir düzenleme vardır. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda bu uygulama yok. Sadece çizgiyle belirlenerek trafiği karıştıran, hatta trafiği sıkıntıya sokacak bir düzenleme yapılmıştır orada. Bu sorun kentin her tarafında var,” dedi.

BURBAK.AŞ vergi dairesi gibi çalışıyor

BURBAK.AŞ internet sitesinde borç sorgulamaya ilişkin bilgilendirme kısmında “İkinci el araç alırken aracın plakasının muhakkak sorgulatınız, borçları var ise bu borçların ödenmesini isteyiniz. Aksi takdirde o borçlarla beraber aracı teslim almış olursunuz.” açıklaması bulunuyor. Bu açıklamaya dair BURBAK’ın vergi dairesi gibi çalıştığını ve halkı kandırarak ücretleri zorla tahsil etmek istediğini söyleyen Bozbey, halkın uyanık olmasını istedi. Belediye olarak, bu caddeleri yaptığınız zaman, yenilediğiniz zaman, otopark cepleri bıraksanız da bırakmasanız da vatandaştan zaten onun bedelini ‘katılım bedeli’ adı altında alındığını söyleyen Bozbey, “Büyükşehir Belediyesi de mevcut yerlerden aldı. Yani Bankalar Caddesi’ndeki mülk sahiplerinden aldı, FSM’den de aldı. Buralarda mükerrer almaya devam ediyor. Nilüfer Belediyesi bu konuyu yıllardır doğru yapıyordu, yapmaya da devam edecek. Ama bunu yanlış yapanların karşısında da durmaya, kamuoyunu bilinçlendirmeye devam edecek,” dedi.

“Yargıya taşıyacağız”

Yol kenarlarındaki parkomat uygulamasının kaldırılarak halkın ücretsiz kullanımına açılması için Büyükşehir’e başvuracaklarını söyleyen Bozbey, yasal bekleme süresi olan 60 gün içinde olumlu bir yanıt alamazlarsa İdare Mahkemesi’ne başvuracaklarını belirtti. Mustafa Bozbey, buralardaki otopark ücretlendirmesinin sonlandırılması için gerekli işlemleri yapacaklarını ve takipçisi olacaklarını dile getirdi.

Büyükşehir’e önerileri de olan Bozbey, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki Hastane Alanının Demokrasi Meydanı yapılmasını isteyen Bozbey, bunun alt katlarının otopark yapılarak, bu ihtiyacın bir kısmının karşılanabileceğini de söyledi.