Nilüfer Belediyesi çalışanlarından Özgecan eylemi

Nilüfer Belediyesi çalışanları ve KESK, Tüm Bel – Sen ve DİSK Genel – İş Sendikası işyeri temsilcileri Özgecan Aslan’ın katledilmesi ve kadına şiddet konusunda 20 Şubat günü Nilüfer Belediyesi önünde eylemdeydi.

10985015_879072928803112_4841879603111563727_o

Siyah giyinerek kadına yönelik şiddete dikkat çekmek isteyen Belediye çalışanları ve iş yeri temsilcileri Nilüfer Belediyesi önünde açıklamalarda bulundular. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’de kadınların eyleminde iktidarın kadına yönelik şiddeti tetikleyen söylemlerine dair eleştirilerde bulundu. Özgecan’ın katledilmesindeki vahşeti kınadıklarını belirten Bozbey, yaşanan olayın sorumlularının siyasiler olduğunu dile getirdi.  Bozbey, “Siyasilerin topluma vermiş oldukları bu nefret duygularının, bu kindar duygularının maalesef yansımalarını fazlasıyla görüyoruz. Bunları kabul etmemiz söz konusu olamaz. Bizler burada konuşurken bile bir kadınımız hunharca bir cinayete kurban gidiyor olabilir. Türkiye’de günde ortalama beş kadın cinayeti yaşanıyor. Bunların tümünü nefretle kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Saltanatlarını yıkana kadar mücadeleye devam!

DİSK Genel – İş işyeri temsilcisi Zerrin Kartal’da açıklamasında Özgecan’ın katledilişinde sorumlu olanın siyasi iktidar olduğunu söyledi. Kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete göz yuman akla tahammülü olmadıklarını ifade eden Kartal, “Özgecan’ı, katledilen kadınları, yıllarca süren davalarda tecavüzcüleri aklanarak hayatı karartılan N.Ç. gibi nice kız çocuğunu, yargıdan koruma talep etmesine rağmen şikayeti dikkate alınmadığı için sokak ortasında erkeklerce katledilen kadınları hiçbir zaman unutmayacağız. Daha Özgecan’ın acısı duruyorken arkadaşlarıyla kartopu oynarken camına kartopu isabet eden esnaf tarafından bıçaklanan Gazeteci Nuh Köklü ne yazık ki hayatını kaybetti. Nuh Köklü’nün öldürülmesi, halkı birbirine düşman etmeye yönelik ‘benim esnafım aynı zamanda polistir’ söyleminin yarattığı en kötü sonuçlardan biridir. Bu bir nefret cinayetidir” şeklinde konuştu.

Kartal eşitliğin, kardeşliğin savunucuları olarak kin, nefret zulüm üzerine kurdukları varlıklarını, saltanatlarını yıkana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirterek açıklamasını sonlandırdı.

Kaynak: nilufer.bel.tr