Nilüfer Belediyesi, “Büyükşehir halkın sağlığıyla oynuyor”

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin “Baz istasyonları Yer Seçim Belgesi” ile ilgili gerekli sorumluluğu üstlenmemesi ve halkın sağlığıyla oynayan tavrına karşı Nilüfer Belediyesi’nden açıklama geldi.

27 Şubat günü Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediyesi’nde konuya dair basın toplantısı gerçekleştirdi. Bozbey, düzenlediği basın toplantısında Büyükşehir Belediyesi’ni baz istasyonları konusunda halkı yanıltmakla, elektromanyetik kirliliğe izin verdiği gibi bilgi kirliliğine de yol açmakla suçladı. 4 Şubat günü Büyükşehir’in firmalara, baz istasyonlarının yer seçiminde belirtilen 20 günlük sürede cevap vermemesi sonucunda firmaların istedikleri yerlere istasyon kurabilmesini sağladığına dair basında yer alan haberlere Büyükşehir’den 22 gün sonra cevap geldi. Gelen açıklama da iddiaları reddeden Büyükşehir’e Bozbey’de bugün düzenlediği basın toplantısıyla açıklamada bulundu.

Bozbey, “Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar yer seçim belgesi ve ücreti bakanlık tarafından belirlenmemiştir. Hiçbir GSM şirketi Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bugüne kadar yer seçim belgesi talebi ile ilgili olarak hiçbir ödeme yapmamıştır. Bununla birlikte 20 günlük sürede yanıt alamayan firmanın baz istasyonunu istediği yere kurma hakkı bulunmamaktadır” ifadelerinin yer aldığına dikkat çeken Bozbey, “Hükmü çok açık olan yasanın hangi mantık ve bakış açısıyla bu şekilde yorumlandığını anlamak mümkün değil. Yasa oldukça net. Ama, bazıları yasaları işine geldiği gibi yorumlamayı adeta alışkanlık haline getirdiler. Söz konusu olan sağlıksa, halkın sağlığını ilgilendiriyorsa orada biz ‘dur bakalım’ deriz. Yine halktan aldığımız yetki ve güçle bunu yaparız” dedi.

Avrupa’daki insanlar haberleşme hürriyetine daha mı az sahip?

Büyükşehir sınırları içerisinde yer seçim belgesi vermeye ve ücretini almaya büyükşehir belediyeleri yetkilidir” ifadesinin yer aldığına dikkat çeken Bozbey, şöyle konuştu: “Büyükşehir belediyesi sınırları dışındaki belediyeler için yasa 5 bin 393 sayılı yasanın 15. maddesine baz istasyonları ile bazı ilaveler yapmış, ancak alt fıkrada da Büyükşehir sınırlarında bu yetkiyi büyükşehirlere vermiş ve ücret yatırıldıktan sonra 20 gün içinde yer seçim belgesinin verilmesini şart koşmuştur. Büyükşehir açıklaması bu sebeple gerçekleri yansıtmamaktadır. Bugüne kadar Büyükşehir’e bu konuda müracaat olmaması yasanın uygulanmayacağı anlamına gelmez.”

Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamalarının bilimsellikten uzak olduğunu dile getiren Mustafa Bozbey,  açıklamada yer alan “Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin haberleşme hürriyeti ilkesine de katkı sağlamaktadır” ifadesine de  dikkat çekerek “ Haberleşme hürriyeti diye Bursa’daki vatandaşlar, Avrupa’daki seviyelerden 2-3 kat daha fazla elektromanyetik radyasyon maruziyeti altında yaşamak durumunda mı kalmalı? Yani Avrupa’daki insanlar haberleşme hürriyetine daha mı az sahip?” şeklinde konuştu.

Halkın elektromanyetik dalgalara yüksek oranda ve dengesiz şekilde maruz kalmasına tepki gösteren Mustafa Bozbey, “Siz ölçüm yapmayacaksınız, siz anayasada verilen görevi yerine getirmeyeceksiniz, siz insanların sağlığını hiçe sayarak Nilüfer Belediyesi’nin hazırlamış olduğu bilimsel verilere dayalı bir şey yapmayacaksınız, ‘Aslında sorumluluğumuz yok’ deyip de kamuoyunu yanlış bilgilendireceksiniz, böyle bir şey söz konusu değil” diyerek açıklamasını tamamladı.