Nestle’de direniş kazanıyor

Bursa Nestle’de 1 yıldır süren direnişte işçilerin işe iadesini kabul etmeyen Nestle yönetimine karşı işçiler taleplerinde ısrarcılığını koruyor. İşçiler “Bu bir iş mücadelesidir, para mücadelesi değildir.” diyor.

Nestle’de geçtiğimiz yıl toplu sözleşme sürecinde başlayan işten atmaların üzerinden 1 yıl geçti. İşten çıkarılan işçiler 1 yıldır direnişi sürdürürken, 4 aydır fabrika önünde çadır kurarak işe iade edilmelerini bekliyorlar. İşçilerin direnişi karşısında işveren temsilcileri bir bir geri adım atmaya devam ederken son gelinen noktada 10 işçi 15 Eylül’de iş başı yapabilecek ve işe geri dönmek istemeyen 5 işçiye ise para paketi verilecek.

23 işçiden geriye kalan 8 işçinin işe iadesini kabul etmeyen Nestle yönetimi bu işçilere de para paketi teklifi sunuyor. İşçilerin işe geri dönmesini istemeyen Nestle’ye karşı işçiler ise bu mücadelenin para mücadelesi olmadığını iş hakkı mücadelesi olduğunu belirtiyor. Kesinbilgi16’ya konuşan Tek Gıda İş Örgütlenme Sorumlusu Suat Karlıkaya, “1 yıldır mücadelemiz sürüyor, 10 arkadaşımıza işbaşı yaptıracak Nestle, 8 arkadaşımızın işbaşı yapma talebini geri çeviriyor. Nestle’nin bu kararı kabul edilemez. Biz bu mücadeleyi masada çözme taraftarıyız. Nestle yönetimi ile görüşmelerimiz devam ediyor, kendilerinden olumlu geri dönüş bekliyoruz.” dedi.

İşbaşı yapacak olan 10 işçi ile diğer 8 işçi arasında hiçbir fark olmadığını belirten direnişteki işçiler şu an için 4 aydır fabrika önündeki direniş çadırını kaldırdılar. Taleplerinin 23 işçiyi de bağladığını belirten işçiler mücadeleyi masada çözme taraftarı olduklarını belirtiyorlar. Nestle yönetiminin de gerekli hassasiyeti göstermesini bekleyen işçiler alınacak olumsuz bir kararla mücadeleyi yükseltmekten vazgeçmeyeceklerini söylüyor.