“Namaz kılmayan hayvandır” sözlerine ÇHD’li avukatlardan suç duyurusu

Geçtiğimiz gün TRT’deki ramazan programında konuşan ilahiyatçı Mustafa Aşkar’ın “Namaz kılmayan hayvandır” şeklindeki sözleri hakkında Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şubesi suç duyurusunda bulundu.

mustafa-askar

Ramazan ayıyla birlikte televizyonlarda yer alan programlardaki gericilik son olarak TRT’deki “Ramazan Sevinci” adlı program ile gün yüzüne çıktı. Programa katılan Batman Üniversitesi İlahiyat Fakültesi eski dekanı Mustafa Aşkar’ın “Ben düz söyleyeyim, ayette de bunu söylüyor, ağır gelmesin, yani namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan hayvandır” sözlerindeki hakareti ile televizyonlardaki gericilik, halk düşmanlığı bir kez daha gözler önüne serildi.

Aşkar’ın sözlerine dair bugün Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şubesi Başkanı Umut Beyaz suç duyurusunda bulundu. Avukat Umut Beyaz, Aşkar’ın bu sözleri ile toplumda kendisi ile aynı düşünceleri ve inancı paylaşmayan kesimlere ‘hakaret etmek’le kalmadığını basın yoluyla ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama’ suçlarını işlediğini belirterek Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

Saltanat rüyasında yaşayanlar halen bu ülke laik bir hukuk devleti!

1881272_0

 

Konuyla ilgili Bursa Muhalif’e konuşan Avukat Umut Beyaz, “Ülkemizi her geçen gün daha fazla karanlığa sürükleyen gerici din tüccarları artık çekinmeden devlet kanallarında kendileri gibi düşünmeyen, kendileri gibi inanmayanlara hakaret etmektedirler. Bu cüreti, iktidara yanaşarak pekiştirme niyetinde olanlar unutmamalıdır! Her ne kadar saltanat rüyasında yaşasalar da Anayasa da yazılı olduğu üzere bu ülke halen demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir.” şeklinde konuştu.

Beyaz, “Hukukun dışına çıkarak her türlü söylem ve eylemleri ile toplumu her alanda kamplaşmaya itenlere cevabımız, çeşitliliğini zenginlik olarak kabul eden ve yıllardır bu coğrafya da birlikte yaşayan farklı inanç ve değerlere sahip Türkiye halklarının bir arada yaşama iradesi olacaktır.” diyerek halkı kamplaşmaya itenlere karşı bir arada yaşam mücadelesi vermenin önemini vurguladı.

BursaMuhalif.com