Mudanyada işçilerden madenciler için eylemde

Bursa Mudanya Belediyesi önünde bugün (31 Ekim) Ermenek’teki iş kazasıyla ilgili basın açıklaması yapıldı. TMMOB, DİSK Emekli-Sen, DİSK Tekstil ve DİSK Genel İş Sendikası’nda örgütlü olan Mudanya Belediyesi işçileri bir saat iş bırakma eylemi yaparak eyleme katıldı.

Ayrıca DİSK Birleşik Metal İş Sendikası üyesi PRYSMIAN fabrikası işçileri de basın açıklamasına gece vardiyasından çıkışta katılarak destek oldu. Basın açıklamasını DİSK Güney Marmara Bölge Temsilcisi Ayhan Ekinci okudu.

Basın açıklamasında, “Madenlerin tümünde yaşananlar sömürü mekanizmalarının maden işçileri üzerindeki sonuçlarıdır” denildi.

Ayrıca, “İşverenlere tanınan ayrıcalıklar ve yandaş politikalar işçilerimizi katletmeye devam ediyor. Önce para diyen patronlar ve bu sorunlara gözlerini kapatan, iş sağlığı ve güvenliği normlarına dair yasa çıkarmayan hükümet, daha da önemlisi ILO’nun 176 sayılı sözleşmesini kabul etmeyenler bu cinayetlerin sorumlularıdır” sözlerine yer verildi.

Açıklamada son olarak şu sözlere dikkat çekildi: ”Madende ölümler kaza değil cinayettir. Taşeron çalışma yasaklansın. Madenler kamu eliyle işletilsin.”

(Sendika.org)