Milli Eğitim’den imam hatip dayatmalı anket – Özel Haber

AKP’nin imam hatip dayatması veliler, öğrenciler ve eğitimciler tarafından tepkiyle karşılık bulurken Bursa’nın İznik ilçesindeki ortaokul öğrencilerinin velilerine yapılan imam hatip dayatmalı anket ilçede yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Eğitim sendikaları anketin amacının imam hatip okullarının daha da çoğaltılması için zemin hazırlandığını savunuyor.

13499466_1194258397271222_459078295_o

Bursa’da Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer’de toplam 17 okulu velilerin tepkilerine rağmen imam hatibe dönüştürmeyi hedefleyen Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ilçelerde de imam hatip çalışmaları yürütüyor. Karacabey’deki Şehit Bahadır Tayfur İlkokulu velilerinin bir aydır okullarının imam hatipleştirilmesine karşı yürüttüğü mücadeleyi görmezden gelen Milli Eğitim Müdürlüğü İznik’te de yeni bir uygulamaya imza attı.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İznik ilçesindeki ortaokul öğrencilerinin velilerine gönderdiği anketle, çocuklarını imam hatip ortaokuluna göndermek isteyip istemediklerini sorguladı. İlçedeki bütün okullarda öğrenci velilerine dağıtılan ankette, “Çocuğunuzu daha önce Kuran Kursu’na gönderdiniz mi? Çocuğunuzun İmam Hatip Ortaokulu’na okumasını ister misiniz? Çocuğunuzun Arapça ağırlıklı yabancı dil sınıfında eğitim görmesini ister misiniz? Öğrencinizin fen bilimleri ve sosyal bilimlerin yanında dini bilgileri de öğrenerek üniversiteye gitmesini ister misiniz? Evinize yakın imam hatip ister misiniz?” gibi sorular dikkati çekti.

İmam hatip kılıfı

Bursa’nın tüm ilçelerinde uygulanacak olan ankete tepki gösteren Türk Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, anketin özellikle imam hatipler için düzenlendiğinin altını çizerek, “Sonucu ne olursa olsun yapılan anketlerin güvenilirliği yok. Buradan çıkacak sonuçlarla ‘Bakın velilerin büyük bir kısmı bunları istiyor’ denilerek imam hatiplerin sayısı arttırılmak isteniyor. Eğitimi dinselleştirmek istiyorlar” dedi. Ankette yer alan “Çocuğunuzu kayıtlı olduğu okula evinize yakın olduğu için mi yoksa imam hatip ortaokuluna kayıt yaptırmak istediğiniz halde yaptıramadığınız için mi gönderdiniz?” sorusuna dikkati çeken Türkoğlu, “Ailelere, çocuklarını imam hatibe göndermemelerinin gerekçesi sorgulanıyor. Ötekileştirici bir dil kullanılıyor” ifadelerini kullandı.

BursaMuhalif.com